Kırgızistan Çin’e elektrik satacak

Kırgızistan, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ve bu büyümeye karşı her geçen gün artan enerji ihtiyacına çareler arayan Çin'e elektrik satacak.

Bakiyev ayrıca Çinli elektrik şirketlerini de ülkesine davet ederek, bu şirketlerin Kırgızistan’a malzeme sağlamaları ve elektrik enerjisi sistemlerinin geliştirilmesi projelerine katılmaları beklediklerini ifade etti.

Kırgızistan’ın eski Sovyetlerden ayrılan bağımsız ülkeler arasında en çok elektrik enerjisi kaynağına sahip 3. ülke olduğunu hatırlatan Bakiyev, ülkesinin yılda 142 milyar kilovat saat elektrik ihraç edebileceğini söyledi. Bakiyev sahip oldukları elektrik enerjisi kaynaklarının sadece yüzde 10’unun satıldığını vurgulayarak, Çinli elektrik şirketlerinin ülkesine bu alandaki araç ve gereçleri sağlamalarını ve elektrik enerjisi sistemlerinin geliştirilmesi ve yenileştirilmesi projelerine katılmalarını umduklarını dile getirdi.

Kırgızistan’ın tüm dış siyasetinde Çin ile ilişkisinin bir önceliği olduğuna dikkat çeken Bakiyev, enerji işbirliğinin ikili işbirliğinde çok önemli rol oynadığına değindi. Bakiyev, ikili ilişkilerdeki enerji, ulaşım, maden işleme, demir içermeyen metaller, tarım ve turizm alanındaki işbirliğini sağlamlaştırmak istediklerini dile getirdi. Bakiyev konuşmasında iki ülkenin Dünya Ticaret Örgütü içindeki ilişkilerini de geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Kırgızistan tabii kaynaklar ve kömür üretiminde oldukça zengin bir ülke. Kırgızistan’ın Çin ile olan ikili ticareti geçen yıl 970 milyon dolara ulaştı. Bu rakam diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1992 yılına oranla 27 kat arttı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi Ocak-Nisan ayları arasında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 111.8 artarak 388 milyon dolara ulaştı.