Kırgızistan halkını Rusya’daki çalışan akrabaları besliyor

Kırgızistan'ın bağımsızlığından sonra Rusya'ya çalışmak için giden Kırgız vatandaşların ülke ekonomisine büyük katkı sağladıkları açıklandı.

Orta Asya’nın 5 milyon nüfuslu fakir ülkesi Kırgızistan halkının geçimi için sağlanan bu gelirin büyük önem arz ettiği belirtildi. Rus resmi kaynaklarına göre; bu ülkeye çalışmak için gelen Kırgız vatandaşlarının sayısı 500 bine yakın.
Kırgız işçilerin , bu ülkede oturma ve çalışma sorununu çözmek için Rus vatandaşlığına geçmeyi tercih ettikleri bildirildi.

Kırgızistan’ın Rusya’daki Konsolosu Tölön Turgunbayev, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamasında bu ülkede yaklaşık 500 bin Kırgız vatandaşının işçi olarak bulunduğunu söyledi. Turgunbayev, Kırgız işçilerin her sene Kırgızistan’daki akrabalarına yolladığı para miktarının 154 milyon dolar civarında olduğunu ifade etti. Turgunbayev sözlerini şöyle sürdürdü, ” Rusya’da yabancı vatandaşların sıkı kontrole tabi tutulmasından dolayı bazı vatandaşlarımız çalışma ve oturma izni problemini yaşıyor. Bu problemlerden dolayı Kırgız vatandaşların büyük bir kısımı, Rus vatandaşlığını tercih ediyor. Bunun dışında Rusya’daki Kırgız vatandaşlarının yaşadıkları bazı üzücü olaylar da oluyor. Örneğin Sankt Petersburg’da iki Kırgız bayan öldürülmüştü. Toplumsal olaylardan dolayı yaralanan vatandaşlarımız var.”

Kırgızistan ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 2005 verilerine göre; 534 milyon dolar. Geçen sene Rusya’dan Kırgızistan’a 379 milyon dolar değerinde ithalat yapıldı. Kırgızistan’dan bu ülkeye 154 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Kırgızistan’dan Rusya’ya genellikle pamuk, tekstil , cam , şeker , tütün ihraç ediliyor. Rusya’dan bu ülkeye kağıt, otomotiv, petrol ürünleri, tıp mazlemesi, demir, mobilya ithal ediliyor.