Kırgızistan muhalefeti gösteri yapmaya hazırlanıyor

Kırgızistan'da muhalefet, ülkede öngörülen siyasi ve ekonomik reformların 29 Nisan'a kadar yapılmaması durumunda eyleme başlayacağını duyurdu.

Muhalefetin Bakiyev’e ilettiği istekleri arasında ; anayasa reformu, yasaların herkese eşit bir şekilde uygulanması, yargı reformu, basın özgürlüğü, güvenlik reformu, kadrolaşmanın önlenmesi ve ekonomik paket reformu yer alıyor.

Muhalefetin iddiasına göre Cumhurbaşkanı Bakiyev, halka 24 Mart’taki devrim öncesi verdiği sözlerini tutmadı. 24 Mart’taki halk hareketinde önemli rol oynayan ve şimdiki muhalefetin safında yer alan önceki dışişleri Bakanı Roza Otanbayeva’nın da aralarında bulunduğu Kırgız muhalefeti, Bakiyev’in sözlü ve yazılı verdiği vaadlerini yerine getirmediğini iddia ediyor. Muhalefetin önde gelen liderlerinden milletvekili Ömürbek Tekebayev, iktidar ile suç örgütlerinin son günlerde işbirliği yaptığını iddia ediyor. Tekebayev, ABD Genel Sekreter Yardımcısı Richard Boucher ve AB temsilcilerinin Kırgız Hükümeti’ni suç örgütleriyle işbirliği yapmama konusunda uyardığını ifade etti.

Muhalefetin diğer önemli bir ismi Cantörö Satıbaldiyev de yeni yönetimin kadrolaşmaya gittiğini iddia ediyor. Muhalefet, isteklerinin 29 Nisan’a kadar gerçekleşmemesi durumunda büyük eylemlerin başlayacağı konusunda hükümeti sık sık uyarırken, Bakiyev önceki yönetimin enkazını temizlemeden reform yapmanın zaman alacığını söylüyor ve kendilerine fırsat tanınmasını istiyor.

Muhalif Milletvekili Temir Sariyev ise Cumhurbaşkanı’nın gerekli adımları atmaması durumunda muhalefetin radikal eylemlere yöneleceğini ve gösterilerin toplumsal olaylara dönüşeceğini söylüyor.

Milletvekillerinden oluşan meclisteki muhalif blok, taleplerinin gerçekleşmemisi durumunda Başbakan Feliks Kulov ve Bakiyev arasındaki iş birliğinin de bozulacağını iddia ediyor.

Öte yandan muhalefet, Cumhurbaşkalığı İdare Dairesi Başkanı Üsön Sıdıkov, Genel Sekreter Dastan Sarıgulov, Başsavcı Kambaralı Kongantiyev ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Başkanı Taştemir Aytbayev’in istifasını istiyor.