Kırgızistan’da şekere yapılan zam tüketiciyi korkutuyor

Kırgızistan'da, şiddetli geçen kış sebebiyle ülkeye giren ithal ürünlerin azlığı ve tarım alanındaki üretim oranının düşüklüğünden bazı ürünlerin fiyatlarında gözle görülür oranda yükselme yaşanıyor.

Pazar fiyatı 38 som’a kadar çıkan şekeri, fiyatı 20 som’a (50 cent) kadar ulaşan patates takip etti. Fiyatların daha da yükseleceği söylentileri ise halkı ister istemez endişelendiriyor. Komşu ülke Kazakistan’da şekerin fiyatı 140 Tenge’ye (47 Kırgız somu yaklaşık 1 dolar 10 cent) kadar çıktı.

Fiyatların yükselmesindeki asıl sebep şeker pancarı üretiminin yeterli oranda yapılmaması. Geçtiğimiz yıl 800 bin hektar alana yapılan pancar ekimlerinin bu yıl yarı yarıya düşmesi şeker fiyatlarına zam olarak yansıdı. Şeker pancarının ekilmemesindeki ana sebep ise tohum ve mazot fiyatlarındaki artış olarak gözleniyor. Özellikle yakıt fiyatının yükselmesini şeker fiyatlarına yansıtamayan üretici çözümü tarlayı boş bırakmada buldu. Kant bölgesinde bulunan şeker fabrikasının geçtiğimiz yıllarda 25 milyon som (600 bin dolar) gibi cüzi bir fiyata satılması şeker üretim oranını etkileyen diğer sebeplerden birisi. Bu gidişe çözüm arayan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev fabrikanın tekrar geri alınabileceğini söyledi.

ÜRETİM ORANI DÜŞÜK

Verimli, geniş, her yönden üretime müsait topraklara sahip olan Kırgızistan’da özellikle son 15 yıl içersinde üretim oranı yüzde 46’dan yüzde 15’lere kadar düştü.

Ticaret ve Sanayi Bakanı Almazbek Atambayev yaptığı açıklamada, Bakanlık bünyesinde çalışan personelin tarım işinden anlamayanlardan oluştuğunu belirtti. Bakanlıkta çalışan 180 kişiden sadece 14’ü tarım alanında eğitim almış diyen Atambayev, “Kırgızistan’da tarım alanında üretim yapan kayıtlı firma sayısı 232 iken gerçek anlamda üretim yapan firma sayısı 20’yi geçmiyor” dedi.

FASULYE ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

Özellikle Türkiye’ye ihraç edilen fasulye üretiminde önde gelen bölgelerden Talas eyaletinin yanı sıra, Çüy ve Isık Göl eyaletlerinde de bu iş için uygun tarım alanlarının bulunduğu belirtildi. Fasulye üretim kapasitesinin yükselmesi durumunda ekonomiye dolayısıyla da Kırgız halkına büyük gelir sağlayacağı düşünülüyor. Bu hedefin sağlanmasında mutlaka devlet teşvikinin olması ve yabancı yatırımcıya ekim yapabileceği alanlar gösterilmesi gerektiği çiftçiler tarafından özellikle dile getiriliyor.