Kırgızistan’da Türkler için ticari bölge

Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Mambetcumus Abilov, Bişkek'te Türk girişimciler için Kırgız-Türk Sanayi ve Ticaret Merkezi oluşturduklarını söyledi. Abilov, "Türk işadamları bölgeye yatırım yapmaları halinde garanti ve büyük teşvikler sağlanacak" dedi.

Çin’in Bişkek’teki sadece Dordai pazarında 50 milyon dolarlık ticaret yaptığını hatırlatan Abilov, “Biz istiyoruz ki Türk kardeşlerimiz yatırım yapsın, üretsin ve satsın. Kalitesiz Çin mallarından bizi kurtarsın” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Kırgızistan’ın daha fazla ticaret yapabileceğini dile getiren Abilov, bu maksatla Türk yatırımcılar için Dordoi pazarı yanında 29 hektar alanda bir ticaret merkezi yeri ayırdıklarını vurguladı. Merkezin plan ve projesinin tamam olduğunu, Türk işadamlarının yatırımını beklediğinin altını çizen Abilov şunları kaydetti:

“Türk işadamları için bu merkezde çok cazip avantajlar sözkonusu. Bu alanda yatırım yapan firmalar, ürettikleri mal ve hizmetlerin aynı zamanda satış ve pazarlamasını da yapabilecek. Gümrüğünde bulunduğu ticaret merkezinde her türlü kolaylık sağlanacak. Ayrıca merkezin Kazakistan, Özbekistan ve Çin yollarına keşişen yerde olması da büyük bir fırsat. Burada üretilen ürünler bu ülkelere de satılabilir. Çok büyük bir pazar açağı var. Büyükelçilik olarak Türkeximbank yetkilileri ile görüştük. Bölgede yatırım yapacak Türk işadamlarına finansman desteği sağlanacaklarını söylediler. Türk işadamları bu fırsatı kaçırmasınlar. Ayrıca merkezde güvenlik sorunuda yok. Her alanda Türk kardeşlerimize garanti veriyoruz. Bu fırsatı kaçırmasınlar.”

Sadece ticaret merkezinde değil, Türk işadamlarının Kırgizistan’ın tamamında yatırım yapmaları halinde büyük kolaylıklar sağlanacağını anlatan Abilov, çok cazip yatırımlardan da bahsetti. Bişkek’te bir tuğla ve kiremit fabrikası yeri ayırdıklarını ifade eden Abilov, bu yerde aynı zamanda hammadde de olduğunu kaydetti. Kırgizistan’ın zengin yeraltı kaynaklarına sahip bir ülke olduğunu, ancak teknolojisi bulunmadığı için işleyemediğini dile getiren Abilov, “Türk kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Gelin ülkemizde yatırım yapın. Hem siz kazanın hem e biz kazanalım” diye konuştu.