Kırıkhan Dershaneler Birliği’den deshane kapatma girişimine tepki

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı, dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatmayı içeren yasa taslağına her kesimden tepkiler sürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı, dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatmayı içeren yasa taslağına her kesimden tepkiler sürüyor. Kırıkhan’da eğitim faaliyetlerini sürdüren dershaneler taslakla ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

Anafen, Fem, Final ve Uğur dershaneleri ile Kıdem Etüt Merkezi’nden oluşan Kırıkhan Dershaneler Birliği, böyle bir tasarının neden yapıldığını anlayamadıklarını belirtti. Birliğin açıklamasında dershanelerin 1.5 milyon dar ve orta gelirli ailenin çocuklarına hizmet verdiği vurgulanırken, “Süregiden eğitim sisteminde bir değişiklik olmadan dershanelerin kapatılması bu çocukların eğitim hayatının sekteye uğraması anlamına gelir. Dershanelerin kapanmasıyla birlikte çalışan 100 bin insanın durumunun ne olacağı da düşünülmeli. Şartlar ne olursa olsun, aynı sınavda Şırnak’taki öğrenci İstanbul’daki ile eşit değil. Önemli olan, bu sorunu ortadan kaldırmaktır. Zaten bu sağlanırsa dershaneler kendiliğinden kapanır. İhtiyaç olmayan ortamı oluşturmak lazım.” denildi.

Bakanlığın araştırmasında özel okula dönüşebilecek dershane sayısının 300’ü bile bulmadığı ifade edilen açıklamada şu ifadelere verildi: “Dershanelerin ücretleri bin 500 ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Aileler bu parayı çoğunlukla bir kez ödüyor. Ancak koleje ödenen para minimum yıllık 10 bin TL. Bu durunda en az 4 yıl özel okula gidecek bir öğrencinin minimum ödeyeceği miktar 40 bin TL’yi bulmaktadır ki bunu da karşılayabilecek aile sayısı çok sınırlıdır. Türkiye, bir hukuk devletidir. Öncelikle yaptığınız, yapacağınız şeylerin hukuka, Anayasa’ya uygun olması gerekir. Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Devlet anayasal bir hak olan girişim özgürlüğünü engelleyebilir ancak bu kısıtlamanın, yasaklamanın kamu yararına olması zorunludur. Dershaneler, gençliğe uyuşturucu, sigara gibi kötü alışkanlıklar mı kazandırmaktadır? Dershanelerin yasaklanmasında, kapatılmasında nasıl bir kamu yararı vardır?”