Kırıkkale’de meyve üreticilerine ağaçlarda sonbahar bakımı hatırlatıldı

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, meyvelerde görülen hastalık ve zararlılara karşı sonbaharda koruyucu mücadele yapılması gerektiğini bildirdi.

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, meyvelerde görülen hastalık ve zararlılara karşı sonbaharda koruyucu mücadele yapılması gerektiğini bildirdi. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, ağaçların sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte yapraklarını döküp vejetatif gelişmesini tamamlayarak, kış dinlenmesine geçtikleri belirtildi.

Bu durumun ilkbaharda havalar ısınıp gözler patlama devresine girene kadar devam ettiği kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Bu dönemi, ağaçlar dinlenmeye çekildiği gibi bahçelerimize musallat olan hastalık ve zararlı etmenler de toprağın 15 santimetre altında, ağacın gövde, çatlak ve kabukları altlarında, yere dökülen yaprak ve meyve üzerinde kuruyan dal ve sürgünler üzerinde geçirirler. Yumuşak çekirdeklerin en önemli hastalıklarından olan karalekenin etmeni, kışı yere dökülen yapraklarda ve ağaç üzerlerindeki sırçalı dallar üzerinde geçirir. Yine yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının en önemli zararlılarından olan elma iç kurdu, kışı dalların çatlakları arasında, kuru dallar üzerinde ve gövdedeki yarıklar arasında larva halinde geçirir. Sert çekirdekli meyve ağaçlarının önemli hastalıklarından bakteriyel ve dal kanseri etmeni, kışı hasta ağaçların kanser yaralarında, gözlerde, çatlaklarda, yapraklarda, kurumuş dallarda ve bazı yabancı otlar üzerinde geçirir. Sonbaharda veya erken ilkbaharda toprak işlemesi yapılarak, toprakta kışı geçiren bazı canlıların yuvası bozulmalı ve yabancı otlar yok edilmelidir. Yabancı otlar üzerinde bazı canlılar kışı geçirebilmekte, yabancı otların çok olduğu bahçelerde fareler fidan köklerine de çok zarar verebilmektedir.”