‘Kır’ılmadan bir kış geçirmek için…

havaların soğuması ile birlikte olası hastalıklara ve sakatlanmalara karşı vatandaşları uyarıldı.

Uzmanlar kırık ve çıkıkların doğru tedavi edilmediğinde ciddi problemleri de birlikte getiriceğine dikkat çekiyor.

Ağrı olmasa da kemikte kırık olabileceğini hatırlatan uzmanlar, hemen hekime başvurulmasını öneriyor. Kış mevsiminde özellikle orta yaş ve üstündeki kişileri uyaran uzmanlar, düşmeye bağlı olarak oluşabilecek kalça kırıklarının uzun süre yatakta yatmayı gerektirebileceğini hatırlatıyor.

Düşmeye, ya da kaymaya bağlı olarak kalçada oluşabilecek kırıklar sağlık açısından ciddi riskleri de birlikte getirebiliyor. Uzmanlar, en basit bir travmadan sonra bile hekime başvurulmasını ve gerekli testlerin yaptırılmasını öneriyor. Çünkü sanıldığının aksine şiddetli ağrı olmasa da kırık ya da çıkık sözkonusu olabiliyor.

Kırık kemik bütünlüğünün bozulmasıyla sonuçlanan kemik ayrışmaları, çıkık ise eklemi saran bağların ve kasların yırtılıp eklem uçlarını oluşturan kemiklerin birbirinden tamamen ayrışmasıdır.

KIRIKLARIN VE ÇIKIKLARIN YOL AÇTIĞI SORUNLAR

Kırıkların ve çıkıkların tedavileri içerdikleri kemiğe ve bölgeye göre farklılık gösteriyor. Kırıkların tedavileri doğru yapılmazsa en önemli problem kaynamaması ya da yanlış pozisyonda kaynamasıdır. Ayrıca cilt yaraları ile birlikte olan kırıklarda , yarı açık kırıklarda kırığın iltihap kaparak kemik iltihabı oluşması riski mevcuttur.

Çıkıkların doğru tedavi edilmemesi sonucu gelişen en önemli sorun ise eklemde kalıcı bir gevşeklik oluşması,eklem kıkırdağının hasar görmesi, eklemde hareket kısıtlılığı, eklem çevresi damar ve sinirlerin hasar görmesidir. Tüm bu problemler hastada kalıcı ve yaşam kalitesini etkileyici fonksiyon bozukluklarına zemin oluşturabiliyor.