Kırklareli’nde kadın çiftçiler yarıştı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' adlı bilgi yarışması düzenlendi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ adlı bilgi yarışması düzenlendi. Yarışma öncesi bir açıklama yapan Kırklareli Tarım Müdürü Hasan Çebi; çiftçileri burada ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü Kadın Çiftçiler Daire Başkanı Pervin Karahocagil de Türkiye finalinde birinci olan kadın çiftçiye 40 bin TL mali destek sağlayacaklarını söyledi.
    Yarışmaya Kırklareli, Edirne, Bursa, Düzce, Yalova, Kocaeli, İstanbul, Sakarya ve Tekirdağ illerini temsilen kadın çiftçiler katıldı.
    Yarışmacıların projelerini anlatmasıyla başlayan yarışmada, yarışmacılara tarım, hayvancılık, ev ekonomisi ve çocuk gelişimi konularında 15 soru yöneltildi. Yarışma sonucunda Kırklareli bölgesini temsilen katılan Zeynep Tav birinci, Yalova’dan Özlem Döşlü ikinci, Sakarya’dan Nermin Baydar üçüncü oldu.
    Yarışma sonrası Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Gülseren Yaman birinci olan yarışmacıya 3 bin TL değerindeki çeki teslim etti. Yarışmanın ikincisine 2 bin, ücnücüye de bin lira ödül verildi.