Kırmızı sokaklar şubata kaldı

Bursa İl Genel Meclisi ocak ayı son toplantısında 'Kırmızı Sokakları' değerlendirdi.

Mehmet Tunçak başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi, “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik”in 29 maddesi gereğince içkili yer bölgelerinin tespit edilerek aynı yönetmeliğin 31. maddesi gereğince uygulama yapılması için gereken düzenlemeleri gündeme aldı.
Gündem maddesinin okunmasının ardından söz alan CHP’li üye Sabit Şerbetçioğlu, komisyonlara sevk edilecek madde için burada hazırlanacak raporlarda gereksiz çatışmalara neden olacak uygulamalara yer verilmemesini istedi. İl Genel Meclisi’nin huzursuzluk ve çatışmalara neden olabilecek bir uygulamaya gitmeyeceğine inandığını belirten Şerbetçioğlu, meclisin Türkiye’ye örnek olacak bir karar alacağına inancını kaydetti. Şerbetçioğlu, alkolün diğer bağımlılık yaratan maddeler gibi zararlı maddeler sınıfına girdiğini ancak bununla mücadele ederken yasaklama dışında eğitim ve bilinçlendirmenin etkili olacağına dikkat çekti.

Başkan Mehmet Tunçak da konuyla ilgili en sağlıklı kararı İl Genel Meclisi’nin alacağına kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini kaydetti. Konuşmaların ardından teklif Araştırma Planlama ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edildi. Her iki komisyonun yapacağı çalışma ve hazırlayacağı raporun ardından mücavir alan dışında kalan bölgelerde “Kırmızı Sokak” uygulaması netleşecek. Kararın şubat ayı toplantılarında alınması bekleniyor. Bu arada İl Genel Meclisi ocak ayı son toplantısında söz alan Sabit Çakmak da bakanlığın KÖS-DES projesi kapsamında yol ve su ihtiyacı olan köylerin projelerini 1 Şubat 2006 tarihine kadar istediğini ve bu çalışmaların mutlaka o tarihe kadar gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Meclis üyelerinin duyarlı olarak Köylere Destek Birlikleri’ni sıkıştırmalarını isteyen Çakmak, 50 -80 milyon YTL’lik kaynağın aksi takdirde diğer illere kayacağı uyarısında bulundu.
Diğer yandan İl Genel Meclisi bünyesinde kurulan Denetim Kurulu üyeliklerine Ahmet Sarı, Nurettin Avcı, Hüseyin Güvendi, Hasan Yılmaz ve Rıfat Baştürk seçildi.