Kırsal kalkınma için 250 milyon YTL hibe

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kırsal kalkınma projelerine destek amaçlı 250 milyon YTL kaynak aktardı.

Vali Cahit Kıraç, Avrupa Birliği’nin kapısında bulunduğumuz bu dönemde kırsal kalkınma amaçlı projelerin ağırlık kazanacağını ve devletin bu projeleri desteklemek amacıyla 250 milyon YTL kaynak aktardığını söyledi.
Seyhan Oteli’nde düzenlenen toplantıda, ilçe kaymakamları, ilçe tarım müdürleri, il genel meclis üyeleri, sulama birlikleri başkanları, üretici birlikleri başkanları ve bürokratlar katıldı. Vali Cahit Kıraç, Avrupa Birliği’nin kapısında bulunduğumuz bu dönemde kırsal kalkınma amaçlı projelerin ağırlık kazanacağını ve devletin bu projeleri desteklemek amacıyla 250 milyon YTL kaynak aktardığını söyledi. Bu kaynaktan Adana olarak en üst seviyede faydalanmak için beraber hareket ederek ortak projeler hazırlanmasını isteyen Kıraç, “Çiftçilere ve ilgili tarımsal kurumlara destek amaçlı İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde bir komisyon oluşturacağız. Bu komisyon proje hakkında herkese bilgi aktaracak. Kaymakamlar bu projeler hakkında bilgi sahibi olacak. Bu mevzu muhtarlara da aktarılacak. Özellikle sulama alt yapısının oluşturulması için proje bekliyoruz.Çünkü artık sadece üretime dayalı bir gelir elde etmek mümkün değil.” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGEM) Genel Müdür Yardımcısı Osman Şimşek’de kırsal kalkınma için bu yıl aktarılan 250 milyon YTL’nin önümüzdeki yıllarda tarıma aktarılan toplam kaynağın yüzde 10’unu bulacağını söyledi. 2007’de bu kaynak miktarının 500 milyon YTL’yi aşacağını kaydeden Şimşek’in verdiği bilgiye göre, tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi, paketlenmesi ve ambalajlanması için yatırım tesislerinin kurulması, jeotermal, güneş, rüzgar ve benzeri alternatif enerji kaynaklarının kullanıldığı seraların yapımı konusunda projelerin yüzde 50’isi hibe olarak karşılanacak. Bireysel başvurular için en fazla 25 bin YTL ve grup başvurusu için de 175 bin YTL hibe desteği verilecek. Köy halkının çoğunluğuna hizmet götürülmesi amacıyla yapılan altyapı tesisleri için ise projenin 400 bin YTL’ye kadar olan kısmının yüzde 75’ini oluşturan 300 bin YTL’si hibe, geriye kalan yüzde 25’ini oluşturan 100 bin YTL’si de özel idare kaynakları tarafından karşılanacak.

Adana İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin ise kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması için Adana’nın da hibe kapsamına alındığını kaydetti.