Kırsala güvenli annelik anlatıldı

Batman-Siirt-Muş Eczacılar Odası, Avrupa Birliği ve Türkiye Eczacılar Odası güvenli annelik proje kapsamında köyleri dolaşan ekipler, köylülere cinsel konularda bilgiler verdiler.

Yaklaşık 1,5 senedir Batman’ın ulaşımı en zor yerleri dahil köy köy dolaşan gönüllü ekipler, bilinçli nüfus artışı, güvenli ve sağlıklı gebelik gibiler gibi önemli konularda tıbbi eğitimler veriyor. Batman-Siirt-Muş Eczacılar Odası Başkanı Emin Beyaz eczacılar odası yöneticileri 15 gönüllü eczacı yerleşim birimlerini gezerek halkı bu konuda bilinçlendirerek gönüllülük esasına dayalı yoğun bir çalışma sarf ediyor.

Bu kırsal gezi ve çalışmalar kapsamında Gercüş’e bağlı Kırkat köyüne giden ekipler erkekleri camide toplayıp cinsel eğitim verdi. Cinsel hastalıklardan korunma, bilinçli cinsellik, korunma yöntemleri gibi konuları köyün erkeklerine anlatan Batman-Siirt-Muş Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Emin Beyaz, cami cemaatine bilgisayar eşliğinde eğitim verdi. Yaklaşık 2 saat süren eğitimin ardından camide toplanan cemaate ve vatandaşlara prezervatif dağıttı. Filmlere konu olan prezervatifin balon gibi şiştiğine dikkati çeken Beyaz, köylülerden prezervatifleri amacına uygun kullanmasını istedi. Tüm köylülere prezervatif dağıtan ekipler, çocuklara ayrıca balon dağıttı.