Kirsehir turizm bölgesi ilan edilecek

KIRSEHIR - Kirsehir Belediye Baskani Halim Çakir'in girisimleri sonucunda, Kirsehir'in turizm bölgesi ilan edilmesi için Kültür Bakanligi nezdinde çalisma baslatildi.

Kale ile ilgili projeyi inceleyen Bakan Koç, önümüzdeki günlerde projenin genisletilmesini ve tarihi dokuya uygun hale getirilmesini Belediye Baskani Çakir’dan istedi. Bakan Koç, “Kirsehir Belediyesi’nin tarihi ve turistik mekanlarin korunmasina ve restorasyonuna verdigi önemi çok iyi biliyoruz. Belediyenin çalismalarinin diger belediyelere de örnek olmasini istiyoruz. Bu anlamda, Kirsehir Belediyesi’nin tarihi ve turistik mekanlara yönelik hazirladigi yada hazirlayacagi her türlü projeye destek vermeye haziriz. Ancak, tek istegimiz projeler tarihi dokuyu bozmayacak ve hazir olacak. Tarihi Kirsehir Kalesi ile ilgili önümüzdeki günlerde projeyi hayata geçirebiliriz. Bunun için çalismalariniza hiz verin” seklinde konustu.

Diger yandan, Belediye Baskani Halim Çakir’in, Kirsehir’in turizm alani olarak ilan edilmesi talebini de geri çevirmeyen Bakan Koç, “Kirsehir, bir Selçuklu sehri ve her medeniyete ev sahipligi yapmis bir sehir. Bu sehrin kiymetini bilmek lazim. Öyle ki belediyenin bu talebini ilgili çalisanlarimizla görüsecek ve en kisa sürede hayata geçirecegiz.” dedi.

Belediye Baskani Çakir tarafindan, Kültür Bakani Koç’a belediye kültür dairesince hazirlanan ve içerisinde Kirsehir’in tarihi güzelliklerinin ve mimari eserlerin resimlerinin bulundugu dosya hediye edilirken, resimleri inceleyen Bakan Koç, “Ahi Evran Veli’nin dedigi gibi akil ve ahlak ile çalisip bizi geçen bizdendir. Belediye çok güzel bir çalisma yapmis. Kirsehir resimlerini bana çerçeve halinde gönderin. Ben bunlari bizzat bakanligin içine asacagim. Bu uygulama diger illere örnek olabilir böylece.” diye konustu.