Kirsehir Üniversitesi Kirsehir Ahi Üniversitesi olarak degisecek

Hükümetin 15 ile yeni üniversite kurulmasi ile ilgili kanun taslagi geçen hafta Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in imzasi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderildi.

AK Parti Kirsehir Milletvekili Haci Turan, “Son viraja geldik. Ahi Üniversitesi hayal olmaktan çikiyor. Bu is bitmis gibidir. Artik geri dönüsü yoktur.” dedi. Kirsehir Valisi Selahattin Hatipoglu, kanun tasarisinda Kirsehir’in ilk sirada oldugunu belirterek, artik hiçbir problemin kalmadigini, sadece yasal prosedürlerin beklendigini söyledi.

Üniversite konusunda gelinen nokta ile ilgili genis bilgiler veren Milletvekili Turan, “Bu noktaya gelebilmek için çok mücadele ettik. Üniversite konusunda AK Parti hükümeti döneminde yapilan yatirimlar son 10 yilda yapilanlara denk durumda. Bu çalismalarimizda canla basla mücadele eden basta Valimiz Selahattin Hatipoglu olmak üzere geçmiste emegi geçen herkese tesekkür etmek istiyorum.”diye konustu. Turan, Kirsehir’e kurulacak üniversitenin ismini bakanlar kurulundaki kanun taslaginda Kirsehir Üniversitesi olarak geçtigini ancak, bunun Kirsehir Ahi Üniversitesi olarak degistirilmesi için çalisma baslattiklarini da söyledi.

AHI ÜNIVERSITESI’NE 2 BIN KADRO

Önümüzdeki günlerde kurulmasi beklenen Ahi Üniversitesi’ne 900 kisilik akademik kadro, 425 idari hizmetler kadrosu, 700 civarinda da ek kadro olmak üzere toplam 2 bin kadro verildi. Bu kadronun Kirsehir’in gelecegi açisindan son derece önemli olduguna dikkat çeken Turan kadro dagilimlarini su sekilde açikladi: “Akademik kadro 900. Bunlardan 80’i profesör, 140’i doçent, 170’i yardimci doçent, 190’i ögretim görevlisi. Bu büyük bir rakam. Gazi, Selçuk ve Erciyes Üniversiteleri’nin de kadrosu bu kadar. Ilk etapta 335 kadroyu kullanabilecegiz. Bunlardan 20’si profesör, 50’si doçent, 70’i yardimci doçent, 50’si ögretim görevlisi ve 100’ü arastirma görevlisi olacak. Idari hizmetlerde ise 425 kadro açilmis durumda. Genel Sekreter Baskanligi’nda 8 Daire Baskani, 21 Sube Müdürü, 60 Sef, 90 Bilgisayarci kadrosu yer alacak.”

Ilk etapta 307 kadronun kullanilacagini açiklayan Turan, gelecek yilin hazirlik dönemi olacagini, ilk ögrenci alimlarina ise 2007 yilinda baslanacagini kaydetti. 2007 yilina Kirsehir esnafinin çok iyi hazirlanmasi gerektigini ifade eden Turan, “Kirsehir esnafimiz simdiden hazirligini apsin. 2007 yilinda binlerce ögrenci sehrimizin cadde ve sokaklarinda olacak. Yurt yapmak isteyen vatandaslarimiza destek olmaya haziriz. 2007 yili Kirsehir için altin yili olacak.” seklinde sözlerini tamamladi.