Kış hastalıklarına dikkat!

Yetkililer havaların birden soğumasıyla birlikte kendini hissettirmeye başlayan kış mevsimine karşı uyardı.

Geç gelen karla birlikte kendisini hissettirmeye başlayan kış mevsimiyle birlikte soğuk havaların birçok hastalığa neden olduğu belirtildi. Bu konuda uyarılarda bulunan Kastamonu Sağlık Müdür Yardımcısı Halk Sağlığı uzmanı Dr. Esin Kulaç, “Kalın giysiler giyilmeli, özellikle sıfır derecenin altındaki soğuklarda ağız ve burun kapatılmalı, bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecekler tüketilmeli” dedi.

Soğuk havalarla birlikte grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların görülme oranının arttığını hatırlatan Dr. Kulaç, bazı hastalıkların mevsimsel özellik gösterdiğini, kış aylarında hava sıcaklıklarının düştüğünü, özellikle de kalabalık yerlerde yaşayanlarda salgın hastalıklar görülebildiğini anlattı. Dr. Esin Kulaç, şöyle dedi:
“Grip hastalığının belirtileri, halk arasında soğuk algınlığı, ya da nezle ile karıştırılır. Nezle, virüslerin meydana getirdiği bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri daha hafiftir. Hastalığın en belirgin belirtileri hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda gıcıklanma hissidir. Grip hastalığı ise yüksek ateş, baş ağrısı, şiddetli halsizlik, kas ağrıları ve kuru öksürükle seyreder. Gribe yakalananların şikayetleri 2- 5 gün sürer. Bazen hastalık geçirdikten sonra bile halsizlik birkaç hafta devam edebilir. Grip hastalığında bol sıvı alınmalı ve istirahat edilmelidir. Yüksek ateş varsa, ateş düşürücüler kullanılmalıdır.”

Gribe yakalanan kişilerle aynı mekanda bulunanlara uyarıda bulunan Dr. Esin Kulaç, kişilerin kendilerini aşırı hava değişikliklerinden korunmaları gerektiğini anlattı. Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Esin Kulaç, şöyle konuştu:
“Bağışıklık sistemini güçlendirici bol kalorili yiyeceklerle beslenmek büyük önem arz eder. Bunun yanında hastalığa yakalanan kişilerle aynı mekanda yaşayan kişilerin daha dikkatli olması, hastalıktan kendilerini korumaları için hasta kişilerle yakın temastan kaçınmalarında önemli koruma unsurudur. Halkımızın bu hastalıklardan korunmaları için aşırı hava değişikliklerine karşı tedbirli olmaları gerekir. Bu nedenle kalın giysiler giyilmesi, özellikle 0 derecenin altındaki hava ısılarında ağız ve burun bölgelerinin kapatılarak açık havaya çıkılması gibi önlem alınabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecekler alınarak beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.”