Kış hastalıklarından gıdalarla korunun

Yaz mevsiminde üretilip güneşte kurutulduktan sonra kışın tüketilen kuru gıdalar, vücudun ısı ihtiyacını karşılayarak, ’kalorifer’ görevi yapıyor.

BOL A VİTAMİNİ

Yaz mevsiminde üretilen incir, kayısı, üzüm, elma, dut gibi gıdaların güneşte kurutulmasıyla, bazı vitaminlerinin az da olsa kayba uğradıklarını anlatan Prof. Dr. Keleş, şöyle devam etti: ’Oksidasyonun fazla etkisi olmayan gıdalar güneşte kurutulurken ön vitaminleri zarar görmez. Bu gıdalardaki C vitamininde belirli bir azalma olabilir. Ancak A vitamininde herhangi bir azalma söz konusu olmaz. Özellikle kış mevsiminde besin bileşeni yüksek, suyu az olan gıdalar tercih edilmelidir. Kurutularak suyu en aza indirilen ve besin bileşeni yüksek olan kuru gıdalar, vücutta kalorifer görevi görürler.

PORTAKAL MANDALİNA

Tüketilmesi gereken kuru gıdaların C vitamini yönünden yetersiz olduğunu kaydeden Keleş, C vitamininin de portakal ve mandalina gibi meyvelerle karşılanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Keleş, ’Yağlı ve unlu tatlılar yerine incir tatlısı, bal kabağı tatlısı, havuç tatlısı gibi tatlılar tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra, kış mevsiminde köme, pekmez, fındık ve fıstık gibi gıdaların da sıkça tüketilmesi gerekir’ dedi.Ayrıntılı bilgi : www.modaxa.com