Kış hayatı zorluyor

Yurtta kar yağışı ulaşımı ve eğitimi olumsuz etkiliyor

Kar yağışının etkili olduğu Seydişehir-Antalya kara yolunun yüksek kesimlerinde de ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Konya merkez ve 14 ilçesine bağlı 2 bin 22 kilometre uzunluğundaki toplam 264 köy yolu ulaşıma kapandı. Gaziantep’te, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerine bağlı 50 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Çankırı’da da 14 köyün yolunun kapandığı bildirildi.

Konya’da ayrıca yoğun yağış nedeniyle kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Beyşehir, Derbent, Seydişehir, Bozkır, Hüyük, Derebucak ve Yalıhüyük ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi. Öte yandan kar yağışı nedeniyle Beyşehir ve Derbent ilçelerine elektrik verilemiyor.

Kar yağışı yüzünden Konya’yı çevre illere bağlayan kara yollarında da ulaşım yer yer görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle güçlükle sağlanıyor.
Yetkililer, bütün yolların açık olduğunu, ancak sürücülerin zincirsiz yola çıkmamaları gerektiğini bildirdi.

Kar yağışının etkili olduğu Seydişehir-Antalya kara yolunun yüksek kesimlerinde de ulaşım güçlükle sağlanıyor. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan birçok araç Alacabel ve Tınaztepe mevkisinde gece saatlerinde yolda kaldı.Bölge trafik ekipleri, Seydişehir-Antalya kara yolunun 7. kilometresinden itibaren zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor.

KAPALI KÖY YOLLARI

Konya çevresinde dünden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle Konya merkez ve 14 ilçesine bağlı 2 bin 22 kilometre uzunluğundaki toplam 264 köy yolu ulaşıma kapandı. Gaziantep’te, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerine bağlı 50 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yetkililer, Gaziantep-Kilis, Gaziantep-Nurdağı, Nurdağı-İslahiye kara yollarında yoğun kar yağışı nedeniyle zaman zaman tıkanmalar olduğunu bildirdiler.

Kar kalınlığının kara yollarında 10 santimetreyi geçtiği, ekiplerin şehir merkezinde, kara yollarında ve Sof Dağı Radar İstasyonu’nda yol açma çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.Gaziantep-Araban kara yolunda mahsur kalan 7 aracı kurtarma çalışmalarının da sürdürüldüğü belirtildi.
Kastamonu’da İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, kar mücadelesi kapsamında 784 köy yolunun ulaşıma açıldığını, 38 köy yolunun ise halen ulaşıma kapalı olduğunu açıkladı.

Çankırı’da da kar yağışı nedeniyle Atkaracalar ilçesinde 3, Çerkeş İlçesinde 9 ve Ilgaz ilçesinde 2 olmak üzere toplam 14 köyün yolunun kapandığı bildirildi.Bu arada, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, hiçbir köy, mezra ve beldenin yolunun kapalı olmadığını bildirdi.

Kılıçlar, yaptığı yazılı açıklamada, dün Anavatan Partisi Mardin milletvekili Muharrem Doğan’ın bir haber ajansına yaptığı açıklama üzerine, ”Vatandaş Köy Hizmetlerini Mumla Arıyor” başlıklı haberin, gecelerini gündüzlerine katarak çalışan kriz masası yöneticilerini ve Mardin İl Özel idaresi çalışanlarını üzdüğünü belirtti.

İl Özel İdaresi çalışanları ve güvenlik birimlerinin haberin aksine, 24 saat vardiyalı olarak görev yaparak vatandaşların yardım çağrılarına en seri şekilde ulaştığını belirten Kılıçlar, Mardin ve çevresinde 26 Ocakta başlayan kar yağışının ardından kapanan 289 köy, 110 mezra ve 9 beldenin yollarının trafiğe açıldığını kaydetti.