Kış turizmi kar engeline takıldı

Erzincan'a 42 kilometre uzaklıkta bulunan Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri, kar yetersizliği sebebiyle sezonu açamadı.

Erzincan-Sivas E-80 devlet karayolu üzerinde ve ulaşım yolu tamamen asfalt olan tesislerde, kış sezonunda Alp disiplininde kayak yapılıyor.

Kar yağışının az olması nedeniyle tesislerde kayak yapılamazken, kayak merkezinde kar yağışının az olması sebebiyle 60 kişi kapasiteli otel de faaliyete geçemedi. Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri, 100 kişilik yemek ve toplantı salonu, sporcu odaları ve saunası ile her türlü konfora sahip.

Kış ve dağ sporlarının yanı sıra yayla turizminde de öne çıkan Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri’nde, malzeme kiralanırken, kayak dersi de veriliyor. Bölgede kar yağışının yeterli derecede olmaması nedeniyle hem tesisler hem de kayak bölgesini ekonomik yönden zarara uğradı.

Toplam 30 bin metrekare alan üzerine inşa edilmiş olan tesislerde, üst istasyondan başlayan 5 pist mevcut. Yüzde 50 meyilli ve 800 metrelik dere içi pisti, profesyoneller için kullanıma sahip Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri’nde, bin metrelik su deposu pisti, 2 bin metrelik köy yolu pisti, bin 200 metrelik yamaç sırtı pisti ve bin 800 metrelik karşı sırt denilen pist, profesyonel-amatör tüm kayakçılara hitap edebiliyor.

Erzincan Gençlik ve Spor Müdürü Atanur Köseoğlu, Yıldırım Akbulut Kayak Tesisleri’nin teleski olarak Türkiye’nin en uzun liftlerinden birine sahip olduğunu belirterek, “Bu yıl karın az yağması Erzincan’da kış turizminin yapılmamasına sebep oldu. Bu nedenle ekonomik yönden zarara uğradı. Kış turizmine meraklı insanlar ise tesislerden faydalanamıyor.” açıklamasında bulundu.

Tesisler, 110 askı ve 110 kw’lık bir güçle çalışıyor. Aynı anda 110 kişi taşınmakta olup, saatte ki taşıma kapasitesi ise bin 200 kişi. Mahallinde kiralamaya müsait 100 kayak takımı mevcut bulunan tesislerin aktif olduğu zamanlarda, Valilik Kupası, Kurtuluş Kupası, okulların yarı yıl tatillerinde İl Spor Merkezi Kayak Kursu ve İl Birinciliği yarışmaları düzenleniyor.