Kış turizmine açılacak Zorkun yaylası elektrik bekliyor

Kayak teisi açma girişimlerinin olduğu Osmaniye'nin Zorkun yaylasında 2 aydır elektrik olmaması yayla sakinlerini rahatsız ediyor.

Yaylanın kış turizmine açılması için çalışmaların sürdüğü bir dönemde 2 aydır elektrik bulunmaması ise yaylacıları sıkıntıya sokuyor. Yaylada fırın işletmeciliği yapan Savaş Korsal, yazın olduğu gibi kışın da işletmelerini açık yutmak istediklerini ancak elektrik kesintisi nedeniyle sadece hafta sonları fırının açık tutulduğunu söylüyor. Elektrik verilmediği için gece yaylaya zifiri karanlık çöktüğünü bunun da güvenlik sorunu oluşturduğunu belirten Korsal, “Bizler yaylada bulunan esnaflar yılın 12 ayı kalmak istiyoruz. Osmaniyelilerin de buna hakkı var. Ancak sorunlarımızla kimse ilgilenmiyor. Elektrik talebimiz defalarca dillendirilmesine rağmen çözümlenmedi” diyor.
Yaylada bakkal dükkanı bulunan Ömer Yılmaz da, Zorkun yaylasının kış turizmine açılması isteniyorsa bir an önce elektrik verilmesi görüşünü savunuyor. Vatandaşların yaz bitip yayladan inmesiyle beraber elektriklerin de kesildiğine dikkat çeken Yılmaz, “Bizler burada iş yerlerini açmak isteyen esnaflar olarak yaylamızın kış turizmine açılmasını sonuna kadar destekliyoruz. Ancak şu anda elektirik kesintisi nedeniyle vatandaşlar sadece hafta sonları yaylaya gelebiliyorlar. Bu da yaylanın kışın açık tutulmasının önünü tıkıyor” diye konuştu.

Zorkun Yaylası Güzelleştirme Derneği Başkanı Oğuz Besen, elektriği olmadığı için yaylada hizmet veren esnafların ve ailece yaylaya piknik yapmaya, stres atmaya giden vatandaşların sıkıntılı anlar yaşadıklarını söyledi. Besen, valiliğe elektrik isteminde bulunduklarını ancak bugüne kadar bir sonuç alamadıklarını bildirdi.