Kış uykusuna yatmayan ayılar korkutuyor

Sibirya'da havaların mevsim normallerinin üstünde sıcak geçmesinden dolayı kış uykusuna yatmayan ayılar Kuzey batı Sibirya'da yerel halkı korkutuyor.

Sibirya’nın Kemerova bölgesinde mevsimlerin sıcak geçmesi ve karların yağmaması sonucu ise Kasım ayına gelinmesine rağmen ayıların hâlâ kış uykusuna yatmadığı belirtiliyor.

Bölgede çevre uzmanı olarak çalışan Tatiana Maslova “Küresel ısınma iklimlerde değişikliklere neden oluyor. Bölgede havaların soğumasının gecikmesi ve karın yeterince yağmaması nedeni ile ayılar henüz kış uykusuna yatma ihtiyacı duymadılar.” açıklamasında bulundu.

Maslova, bölgede tabi hayatı korumak için uzman bir grubun sürekli gözlem yaptığını, şu ana kadar da bölgede yaşayan ayıların köylülere saldırdığına dair bir bilgi gelmediğini söyledi. Durumdan endişeli olduklarını belirten köylüler ise bölgede çok sayıda ayı olduğunu, yiyecek bulamadıkları zaman her an köylere gelebileceklerini ve insanlara saldırabileceklerini belirtiyorlar.

Rusya’nın Rozhdestvenska bölgesinde aç bir ayının saldırısına uğrayan 20 yaşında bir kişi hayatını kaybetmişti. Yerel medyada yer alan haberlere göre de ayıların saldırısı sonucu 11’den fazla kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Uluslararası Doğal Yaşamı Koruma çalışmalarında yer alan bir uzman yiyecek sıkıntısı çekmeye başlayan ayıların kasabaların yakınlarında dolaşmaya başladıklarını, bazen otobanlar da bile görülen ayıların yerel halk için tehlikeli olabileceğini söyledi. Av dönemi başlayan Rusya’da avcılar, ayıların saldırılarına uğrayabilecekleri konusunda uyarılıyor.

İklim araştırmaları uzmanı David Legates, yaptığı araştırmada küresel ısınmanın kutup ayılarının yaşamlarını olumsuz etkilediğini tespit etti. Kutuplarda 1987’den bu yana sıcaklıkların 2,5 derece arttığını belirten Legates, bu durumun ayıların kış uyku dönemlerinin azalmasına neden olduğu sonucuna ulaştı. Altı aylık uyku dönemlerinde yiyecek sıkıntısı çekmeyen ayılar yeni şartlar altında daha az uyudukları için daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyuyorlar.