Kışa karşı sebze ve meyve yeyin!

Sağlık Bakanlığı hazırladığı 'Kış Aylarında Beslenme Raporu'nda, özellikle içinde bulunduğumuz aylarda daha fazla görülen grip ve soğuk algınlığından korunmak için sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye etti.

Sağlık Bakanlığı, ‘Kış Aylarında Beslenme Raporu’ hazırladı. Söz konusu raporda; içinde bulunulan kış aylarının, grip ve soğuk algınlığının en sık görüldüğü dönem olduğu vurgulandı. Grip ve soğuk algınlığından korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin önem taşıdığı kaydedilen raporda; “Düzenli uyku ve dengeli beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için gereklidir. Bu her yaş grubunda önemlidir. Kış mevsimini yoğun olarak yaşadığımız şu günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması daha da önem taşımaktadır” denildi.

Kış mevsiminde havaların soğuması ile beslenme şeklinin de değişti, genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilimin arttığı kaydedilen raporda, “Bu dönemde vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için, daha fazla sebze- meyve tüketilmelidir.” tavsiyesinde bulunuldu. Raporda; metabolizmayı güçlendirmek için antioksidan olarak da görev yapan A ve C vitaminlerinden yeteri kadar yararlanmak gerektiği, bu vitaminlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli olmayı sağladığı belirtidi.

C vitamininin zihinsel gerginliğe ve yorgunluğa da iyi geldiğine dikat çekilen raporda beslenme konusunda şu öneriler bulunuyor:

-Bu aylarda bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz, roka, tere ve meyve tüketilmeli.

-Taze sıkılmış meyve suları da vücudun hastalıklara karşı direncinin artmasında önemli. Burada dikkat edilmesi gereken nokta meyve suyunun sıkıldıktan sonra hemen tüketilmesi. Çünkü sıkılan meyve sularının bekletilmesi C vitamininin azalmasına neden oluyor. Soğuk kış günlerinde C vitamininden zengin olan kuşburnu gibi bitki çayları da içilebilir.

-E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkisi bulunuyor. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttııyor. Tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ceviz gibi yağlı tohumlar, bitkisel yağlar ve kurubaklagillerin içerisinde E vitamini bulunuyor.

-Kış mevsiminde fiziksel aktivitenin az olması , gecelerin uzaması nedeni ile televizyon başında fazla zaman geçirilmesi ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden dolayı vücut ağırlığında istenmeyen yönde değişiklikler oliyor. Bu nedenle beslenmede yer alan yağ ve şeker oranına dikkat edilmsii, besin hazırlama ve pişirme kurallarına uyulmalması gerekiyor.

-Fiziksel aktivitenin azalması, posalı besin tüketiminin yeterli olmaması sindirim sistemi rahatsızlıklarına özellikle kabızlığa da neden oluyor. Bu nedenle kurubaklagillerin (kurufasulye, nohut, mercimek vb.) zengin posa içeriği ve proteini nedeniyle haftada iki kere tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

-Yeterince sebze ve meyve tüketmek, yeterli düzeyde sıvı almakta kabızlığın önlenmesinde etkili oluyor. Tüm bunlara ilave olarak öğün atlanılmaması ve düzenli aktivite yapılmasına da dikkat edilmesi gerekiyor.

-Soğuk kış günlerinde tüketilen balık içerdiği yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için kemik ve diş sağlığında önemli olan D vitamininin karşılanmasında yine balık tüketimi önem kazanıyor. Güneş ışınlarından mümkün olduğunca doğrudan yararlanılması, güneşli günlerde açık havada yürüyüşlere çıkılması gerekiyor.