KİSED Başkanı: Dershaneleri kapatmak yerine eğitimdeki eksiklikler giderilmeli

Kırıkhan İşadamları Derneği (KİSED) Başkanı Orhan Ergin, dershanelerin eğitim sistemi içerisindeki yetersizliklerden dolayı ortaya çıktığını, bu eksikliklerin giderilmesiyle bu kurumlara da ihtiyaç kalınmayacağını ifade etti.

Kırıkhan İşadamları Derneği (KİSED) Başkanı Orhan Ergin, dershanelerin eğitim sistemi içerisindeki yetersizliklerden dolayı ortaya çıktığını, bu eksikliklerin giderilmesiyle bu kurumlara da ihtiyaç kalınmayacağını ifade etti.

Dershane ve etüt merkezlerinin kapatılması için hazırlanan kanun taslağına tepki gösteren Ergin, dershanelerin Güneydoğu ve Doğu’da terörün önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı. İlkokul, ortaokul ve liselerdeki öğretmen eksikliği, derslik yetersizliği ile birlikte öğrencilerin dershanelerde eksiklerini tamamladığını vurgulayan Orhan Ergin, “Şayet dershaneler kapanırsa, üniversiteyi kazanamayan birçok talebenin terör örgütünün eline düşme ihtimali vardır. Ayrıca çok ciddi maddi imkânsızlıklardan dolayı dershaneye bile gidemeyen talebeler; tamamen ücretsiz etüt merkezlerinde kurs görmekte ve fen ve Anadolu liselerini bu sayede kazanıyor.” dedi.

Bir yıllık dershane ücretinin bin 200-2 bin 200 TL arasında olduğunu ve ortalama 620 saat ders verildiğini aktaran Ergin, “Dershaneler kapanırsa özel ders için harcanacak ücret 8 bin 15 bin TL arasında olacaktır. Yani maddi imkânı çok iyi olan aileler bunu karşılayabilecekler. Yine dar ve orta gelirli ailelere eğitim imkânı doğmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin de bir çok sıkıntıyı beraberinde getireceğine dikkat çeken KİSED Başkanı şunları söyledi: “Özel okulların ücretleri dershanelerin 3-4 katı. Bu durumda dar ve orta gelirli aileler mağdur olacak. Ayrıca dershaneler, özel sektördür ve herhangi bir hukuki suç olmadan kapatmak kanuna uygun değildir. Yani parası olan özel hastaneye gidiyor imkânı olmayan gidemiyor gibi bir bahaneyle özel hastaneleri kapatmak ne demekse dershaneleri kapatmak aynı şeydir. Dershanelerin kapanmasıyla mağdur olan öğretmenler ve aileleri tam bir muammadır. Milli Eğitim Bakanlığının atayamadığı 250 bine yakın boşta öğretmen varken birde 85 bin civarında yeni işsiz öğretmen ortaya çıkarmak sorunu daha çok büyütecektir.”