Kışın hastalıklar yakın temastan yayılıyor

Kış aylarında en sık görülen hastalıkların başında nezle, grip, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi solunum yolu enfeksiyonları geliyor.

Fakat uzmanlar kış aylarında hastalıkların artma sebebinin soğuk hava değil, insanlar arası yakın temas olduğunu vurguluyor.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kış aylarında özellikle nezle, grip, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları ve kızamık, suçiçeği, kabakulak, menenjit gibi solunum yolu ile bulaşan hastalıkların arttığını belirtiyor. Prof. Dr. Ceyhan, “Bu hastalıkların yaygınlaşmasının sebebi, sanıldığı gibi havaların soğuması ve üşütme kaynaklı değil, insanların bu mevsimde kapalı ortamlarda daha uzun süre bir arada bulunması sonucu mikropları birbirine bulaştırmasıdır.” diyor. Prof. Dr. Ceyhan, bu münasebetle yaygınlığın sonbaharın sonuna doğru arttığına ve ilkbaharın ortalarından itibaren de azaldığına dikkat çekiyor. Bilinenin aksine sıcak havanın soğuk havaya nazaran bağışıklık sistemini daha fazla olumsuz etkilediğine temas eden Ceyhan, kış aylarında kapalı alanlarda uzun süre durulmaması gerektiğini belirtiyor. Prof. Ceyhan, “Örneğin kızamık virüsü taşıyan bir insanla sokakta karşılaştığınızda bir metre uzaklıkta bir saatten fazla beraber kalmazsanız hastalık bulaşma riski neredeyse sıfırdır. Fakat kapalı bir ortamda kızamık virüsü taşıyan kişiyle aynı mesafe ve sürede beraber olursanız, hastalığın geçme ihtimali yüzde 95’e çıkar.” diye ifade ediyor. Kış aylarında en sık görülen solunum yolu hastalığının orta kulak iltihabı olduğunu kaydeden Ceyhan, en tehlikelisinin menenjit, en çok öldüreninin ise zatürre olduğuna dikkat çekiyor.

Aileler hastalıklara karşı çocuklarına dikkat etmeli

Ailelerin küçük çocuklarını bu hastalıklardan korumak için dikkatli olması gerekiyor. Hasta olduğu bilinen insanlarla kapalı ortamlarda bir arada bulunulmaması büyük önem taşıyor. Özellikle kreş ve okullarda hasta olan çocukların hekim tarafından muayene edilmesi sağlanmalı ve hekimin önerilerine mutlaka uyulmalı. Solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda eller en önemli bulaşma araçlarından biri olduğu için mutlaka çocuklara el yıkama eğitimi verilmeli.