Kısırlık kusur değil hastalıktır

Kısırlığın evli çiftlerin yüzde 10 - 15'inde görülen bir sorun olduğu ve yüzde 40 erkeğe, yüzde 40 kadına ve yüzde 10 da hem erkeğe hem kadına ait hastalıklara bağlı olduğu belirtildi.

Erzurum Şifa Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Kazım Kıymaz, karı ve koca çiftin teşhis için tetkikleri yapıldıktan sonra birbirlerine, ‘kusur kimde?’ diye sorduğunu belirterek, “Bu çok yanlış bir ifadedir. Nasıl ki hipertansiyon bir hastalıksa kısırlık da bir kusur değil hastalıktır. Kısırlık sadece erkeği veya kadını değil çifti ilgilendirir. Her hastalık gibi burada da ilgili hekimlere başvurmalı, gerekli teşhis ve tedavi yolları sabırla izlenmelidir.” dedi. Kısır çiftlerin yüzde 10’unda erkek ve kadında herhangi bir rahatsızlık tespit edilemediğini de ifade eden Uz. Dr. Kıymaz, buna ‘nedeni belli olmayan kısırlık’ denildiğini kaydetti.

Kısır çiftlerde erkeğin üroloji doktoruna kadının ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabileceklerini belirten Kıymaz, “Erkek kısırlığının teşhisi kolay ancak tedavisi zordur. Kadınlarda durum bunun tam tersidir, teşhis zor tedavi kolaydır. Kısırlık da erkek ve kadına ait sebepler birbirine yakın, erkekte teşhis daha kolay olduğundan ilk önce erkeğin üroloji (bevliye) uzmanına başvurması daha doğru ve kestirme bir yoldur. Çiftler bu teşhis ile karşılaşınca şok, inanmama, öfke, depresyon gibi evrelerden geçmektedirler. Kısırlığın teşhis ve tedavisi uzun bir maratondur, çiftler suçluluk duymadan bu teşhisi kabullenmeli sabırla teşhis ve tedavi yollarını takip etmelidir.” şeklinde konuştu.