‘Kışladaki rekabet Mehmetçik Vakfı’nı vurdu’

Yılda 350 milyon dolarlık sigara satışının yapıldığı askeri kantinleri ele geçirme savaşı Mehmetçik'i vurdu.

Aksiyon dergisinin bu haftaki sayısında çıkan habere göre; yılda 350 milyon dolarlık sigara satışının yapıldığı askeri kantinlerin kapılarının yabancı sigara şirketlerine açılması hem Tekel’i hem de Mehmetçik Vakfı’nı vurdu. 2002 yılına kadar nizamiyeden öteye geçemeyen yabancı sigara üreticileri kışlalardaki bu korumacı uygulamanın kaldırılmasıyla Tekel karşısında ezici bir üstünlük sağladı. Pazar araştırma şirketlerinin verilerine göre askeri kantinlerde yılda 175 milyon paket sigara satılıyor. Tütün şirketleri mehmetçiklerin önemli bir bölümünün ‘hazır içici’ olduğu birçoğunun da sigarayla ilk kez tanıştığı askerlik hizmetini bu yönüyle önemli bir pazar olduğunu düşünüyor. Hacmi ve rekabete kapalı satış imkânı saplaması sigara şirketleri açısından askeri kantinleri daha da cazip hale getiriyor.

Özel sektörde uyguladıkları pazarlama stratejilerini ve kampanyalarını askeri birliklere de taşıyan özel şirketler yapılan özel anlaşmalarla kısa zamanda askeri kantinlerin reyonlarında boy göstermeye başladı. Bayilik sisteminden farklı olarak satıcıları değil birlikleri ödüllendiren kampanyalarla, satış üzerinden belirli bir miktar birliklere promosyon olarak bırakılıyor. Birliğin mevcudu büyüdükçe cirosunun da büyüdüğünü bilen şirketler tümen ve tugay seviyesindeki birliklere özel kampanyalar düzenliyor. Kampanyalar tıpkı özel sektördeki bayilik sistemi gibi yapılan satış kadar bedava sigaranın promosyon olarak verilmesi üzerine kurulu. Buna göre ayda 100 bin paket sigara satan bir birlik en az 5 bin paket de hediye olarak alıyor. Promosyon sigaraların satışından elde edilen gelir birliğin kasasına aktarılıyor ve ihtiyaçlar için kullanılıyor. Bu nedenle askeri birlikler çok hızlı bir şekilde kantinlerini yabancı sigaralar açtı ve Tekel ürünlerini satmayı bıraktı.

Bu durum sadece Tekel’in satışlarını düşürmedi aynı zamanda TSK açısından büyük önem taşıyan önemli bir kurumu Mehmetçik Vakfını’da zor duruma düşürdü. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 22 Mart 2002 tarihinde yürürlüğe giren “Askeri Kantin Yönetmeliğine” göre, Tekel tarafından üretilen “Silahlı Kuvvetler” sigarasının satışından elde edilen kâr, kantin geliri içinde ayrı bir kalemde gösteriliyor ve her ayın 10’una kadar Mehmetçik Vakfı’nın banka hesabına yatırılıyor. Görev esnasında hayatını kaybeden veya sakat kalan erbaş ve erlerin eş, çocuk ve bakmakla yükümlü oldukları kimselere ekonomik destek amacıyla kurulan vakfın sigara satışlarından elde ettiği gelir satışların azalması nedeniyle ciddi şekilde düştü. Son dört yılda satışları 272 bin 891 kg’den 15 bin 17 kg’ye gerileyen Silahlı Kuvvetler sigarasının satışlarında yaşanan yüzde 94,5’lük düşüş, vakfa aktarılan gelirin de azalmasına neden oldu.

UZUN SİLL. KUWETLER 272.891 204.861 65.194 59.331 15.017

ASKER 127.294 250.687 208.581 77.393 9.780