Kislik etlerini kurutuyorlar (ÖZEL)

ERZINCAN - Yaylacilarin tarihler boyunca gelenek haline getirdigi yaz aylarinda kislik etlerini günes isiklari ile kurutma islemi Avrupa Birligi (AB) sürecinde dikkatle yapiliyor.

Tarihler boyunca alisila gelmis çalismalardan birisi olan ve genelde yaylacilarin uyguladigi ip üzerinde et kurutma islemi, yayla bölgelerinde halen devam ediyor. Yaz aylarinda kestikleri küçük ve büyükbas hayvanlarin etini kepege buladiktan sonra ip üzerine asan yaylacilar, artik bu islemi Avrupa Birligi’ne göre yapmaya çalistiklarini söylüyor. Kesilen hayvani parçalandiktan sonra etini kepege bulayarak ipin üzerine seren yaylacilar, daha sonra eti haserelerden ve tozdan korumak için üzerine tül seriyorlar.

Erzincan’in Iliç ilçesi Kaymakli köyünde ikamet eden yaylacilarin kislik etlerini bu sekilde hazirladiklarini ifade eden Kaymakli Köyü Muhtari Veli Gürbüz(60), kavurma yerine ipte kuruttuklari eti kis ayinda yediklerini belirterek, “Dedelerimizin dedelerinden günümüze kadar gelen gelenegi bizler de yasatiyoruz. Ama önümüzde AB’ye girme söz konusu olmustur. Bizler de bu islemin temiz bir ortamda yapildigi göstermek için kurutmaya astigimiz etlerin üzerini tül ile kapatiyoruz. Sinek ve diger haserelerin yani sira tozdan da kuruyoruz. Biz de yaylacilar olarak AB’ye girmek için üzerimize düsen görev ne ise onu yerine getirmeye çalisiyoruz. Temizlik noktasinda titiz oldugunu bildigimiz AB’nin standarlarina uygun bir sekilde etlerimizi kurutuyoruz.” ifadelerine yer verdi.