Kitaplar ‘cep’e girdi

Artık kitaplar da ‘cep’e giriyor.

Japonya’nın ardından Türkiye’de geliştirilen programla Tarık Minkari, William Shakespeare, Lewis Carroll, Sun Tzu, Goethe, Tolstoy, Kafka, Oscar Wilde, Albert Einstein ve Mark Twain’in romanları, internetten kitap satışı yapan “www.ideefixe.com” sitesi üzerinden cep telefonlarına yükleniyor. Şirket müdürü Tolga Seçilmiş, cep telefonu üzerinden verilen hizmetle, mobil ortamda kitap okuma alışkanlığını yaymaya çalıştıklarını söyledi ve Türkiye’de son iki yıldır piyasaya çıkan cep telefonlarının yüzde 90’ının cep kitap uygulamasına uyumlu olduğunu belirtti.

Biz çağı yakaladık
Uygulama kapsamında satışa sunulan kitapların sayısını artırmak için görüşmelerin devam ettiğini anlatan Seçilmiş, “Yayınevleri çağı yakalayabilmiş durumda değil. Anlaştığımız yayınevleri var, ancak diğerleri çekimser duruyor. Neden çekimser durduklarını anlamıyoruz. Satış kaygısı duyuyor olabilirler ama gazetelerin internet sitelerinde yayınlanmaları, onların satışlarını olumsuz etkilemiyor. Aksine daha olumlu katkı sunuyor. Bizim yaptığımız bilgiye ulaşmanın ayrı bir yolu” diyor.

Kâr beklentisi yok
Cep-kitap uygulamasından ciddi bir kâr beklentileri olmadığını vurgulayan Seçilmiş, amaçlarının, insanları sürekli gelişen teknolojiye hazırlamak olduğunu vurguladı. Uygulamayı Japonya’da bir şirketle hemen hemen aynı zamanlarda hizmete sunduklarını dile getiren Seçilmiş, “Japonya’da bir firma dışında mobil kitap uygulaması başka bir ülkede yok. Biz bunu dünyada gerçekleştiren ikinci firmayız. Mobil kitap uygulaması daha çok yeni. İki yazar için gösterilen ilgi çok. Biz bu ilgiyi, ileriye yönelik umut verici olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Önce popüler yazarlar
İdeefixe Kitap Editörü Özgür Topyıldız, uygulama yaygınlaştıkça popüler kitapların da servise dahil edileceğini söyledi. Topyıldız, dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gören yazar Dan Brown başta olmak üzere popüler yazarların kitaplarını ‘cep’ten okuyucuya sunmak için girişimlerin sürdüğünü kaydetti. Türkiye’de şiir kitaplarının az sattığına işaret eden Topyıldız, telif meselesinin çözülmesi durumunda şiir kitaplarının mobil versiyonlarıyla daha büyük kitleye ulaşacağını; gençler için ÖSS’ye hazırlık programının da cep telefonlarına aktarılması
için çalışmaların devam ettiğini anlattı.