Kitaplarının telifiyle 6 yılda 36 okula kütüphane kurdu

'Önce oku, sonra düşün' sloganıyla hareket eden Nejat İşcan, bugüne kadar okullara 80 bin kitap bağışlamış.

Nejat İşcan, gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yazdığı 42 kitaptan elde ettiği telif ücretleri ile 6 yılda 36 kütüphane kurdu. Yazarın hedefi kütüphane sayısını 100’e çıkarmak.

‘Önce oku, sonra düşün’ sloganı ile hareket eden Eskişehirli yazar Nejat İşcan (54), başarının okumaktan geçtiği düşüncesiyle örnek bir çalışma sergiliyor. Kimya mühendisi olan İşcan, mesai bitiminde ve tatil günleri evde veya kahvehanede oturarak vakit geçirmek yerine okullara kütüphane kuruyor. Çeşitli konularda 1979 yılından bu yana kitap yazan İşcan, Eskişehir ve Kütahya’da kütüphane sıkıntısı yaşayan okullara yardım ediyor.

İnşaat işinden de anlayan Nejat İşcan, ilk önce kütüphanesi olmayan okulları tespit ederek işe başlıyor. Milli eğitim müdürlüklerinden izin alarak kütüphane kurmak için harekete geçiyor. Kütüphanenin planını çizip, raflarını da kendisi yapan İşcan, perdesinden bilgisayarına kadar her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar düşünüyor. İşcan, sattığı kitaplardan elde ettiği gelir ve çevresinden topladığı kitaplarla da kütüphaneleri donatıyor. Sadece kitap sağlamakla kalmayan yazar, çocukların teknolojiye ayak uydurmaları ve daha iyi araştırma yapmaları için kütüphaneye bilgisayar ve internet ağı da sağlıyor. İşcan, kütüphanelere büyük harflerle, ‘Önce oku, sonra düşün’ sözünü de yazdırıyor. Kütüphanelerde dünya ve Türk klasiklerinden, her sınıfa uygun masal, bilim, sanat, edebiyat, tarih, fen bilimleri kitapları ve sözlüklere kadar birçok eser bulmak mümkün. Başta Eskişehir olmak üzere Kütahya’da değişik okullarda 6 yılda toplam 36 kütüphane kuran İşcan, bugüne kadar 80 bin civarında kitap bağışında bulunmuş. Amacının eğitime katkı sağlamak ve gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu ifade eden İşcan şunları söylüyor: “Hayatta başarının, güzelliğin, iyiliğin okumaktan geçtiğine inanıyorum. Kitaplarımın satışı ve çevremden topladığım kitaplarla 36 kütüphane kurdum. Günümüzde insanlarımızın okuma alkışkanlığı yok. Bu gayretim ile gençleri okumaya teşvik etmeye çalışıyorum.”