‘Kitle imha silahlarına sahip olma planımız yok’

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier'in İran'ın nükleer silah elde etmesinin Türkiye'yi de benzer bir girişime iteceği yönündeki açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) kapsamında Nükleer Güvence Denetimi Anlaşması’nı imzaladığını hatırlattı. Tan, ”Türkiye, NATO’nun Müttefiklerine sağladığı ortak güvenlik şemsiyesi çerçevesinde nükleer caydırıcılık yeteneğine sahiptir. Ülkemizin ulusal güvenlik ve savunma doktrininde, kitle imha silahları marifetiyle tesis edilmiş bir caydırıcılık konsepti bulunmamaktadır” dedi.

Türkiye’nin nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma çalışmalarının UAEA’nın bilgisi dahilinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Uluslararası camianın saygın bir üyesi ve köklü bir demokratik sisteme sahip olan ülkemiz, bu anlaşma ve sözleşmelerden kaynaklanan sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz yerine getirmiştir ve getirmeye de devam edecektir.” denildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta , “İran’ın nükleer bombası; Mısır, Suudi Arabistan veya Türkiye’yi de bir silahlanma yarışına tahrik edebilecektir. Nükleer silahlar, son tahlilde, Tahran için de daha az güvenlik anlamına gelecektir” demişti.