Kivide 10 bin ton rekolte bekleniyor

Protein içeriği bakımından zengin meyvelerden biri olan ve Orta Karadeniz'in en büyük bahçesinde yetiştirilen kivi, meyve vermeye başladı.

Kividen yüksek verim alınabilmesi ve rekoltenin beklenen seviye olması için meyve oluşumunu tamamlayan kivide gübreleme ve sulamanın ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü Müdürü Dr. Osman Özdemir, kividen 10 bin ton rekolte beklediklerini açıkladı.

Özellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesi’ndeki üreticinin önemli geçim kaynaklarından biri hale gelen kivi, geçen yıllara nazaran bu yıl üreticinin yüzünü yüzdürmeye hazırlanıyor. Özellikle son iki yılda ilk bahar aylarının aşırı soğuk geçmesi nedeniyle Türkiye genelinde 2 bin tona yakın kivinin 4’te üçünün yandığını ve Çarşamba Deneme İstasyonu’nda yapılan üretimde ise yüzde 60 zarar yaşadıklarını hatırlatan Özdemir, bu yılın ilk 6 ayında havaların normal seyrettiğini kaydetti. Bu sebepten yüksek miktarvda rekolte beklediklerini dile getiren Osman Özdemir, meyve oluşumunu tamamlayan kivinin dökülmemesi veya iriliğini kaybetmemesi için Haziran ve Eylül ayları arasında haftada iki kez sulanması ve gübrelenmesi gerektiğini belirtti. Özdemir, şöyle konuştu:

“Çünkü, şimdi meyveye yattı kivi ağaçları. Meyveye yattığı için besi alımı daha çok fazla. Dolayısıyla en ihtiyaç duyduğu dönemde azotlu gübrenin mutlaka topraktan ağacın taç izdüşümüne veya sıralarına serpişirilerek verilmesinde fayda var. Ayrıca, yağışlı geçmiyorsa havalar haftada iki defa sulama yapılmalı.”

Türkiye’nin kivi ihtiyacının yıllık 30-40 bin ton dolayında olduğuna dikkat çeken, Özdemir, bunun büyük bölümü Yunanistan ve İtalya’dan ithalat yoluyla karşılandığını da sözlerine ekledi.