Kıyamete birkaç dakika!

Nükleer gerilim ve iklim değişikliği biliminsanlarına 'Kıyamet Saati'ni yeniden ayarlama kararı aldırdı.

CHICAGO – ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atmasından iki yıl sonra, 1947’de kurulup çalıştırılan ‘kıyamet saati’nin tiktakları hızlanıyor. Atom bombası geliştirilmesine katılmış bilim insanlarının 1945’te Chicago’da kurduğu Atom Bilimcileri Bülteni’nin projesi olan kıyamet saati, çarşamba günü Washington ve Londra’da eşzamanlı yapılacak eylemle geceyarısına (kıyamete) biraz daha yaklaşacak. Halihazırda gece yarısına yedi dakika kala duran saatin ne kadar ileri gideceği şimdiden açıklanmasa da, bunun dünyanın nükleer ‘Armageddon’a yaklaştığı, vahim tehditler içeren ikinci nükleer çağa girildiğinin uyarısı olacağı belirtildi.

Nükleer enerji de dert
Ünlü fizikçi Stephan Hawking’in de bir konuşma yapacağı eylem, İran’ın sivil nükleer tesislerini İsrail’in ‘mini’ nükleer bombayla yok etmeyi planladığı ve ABD’nin yeni kuşak nükleer savaş başlığı geliştireceği haberlerinin patlak vermesinin ardından geldi. Yayın kurulu ve sponsorları arasında 17 Nobel ödüllü kişi bulunan bülten, İran ve Kuzey Kore’nin nükleer emelleri, terörizmin yükselişi, Rusya’daki nükleer malzemenin denetimsizliği, ABD ile Rusya’nın 25 bin nükleer savaş başlığından 2 binini fırlatmaya hazır tutmasına dikkat çekerek ekledi: “İklim değişikliğinden kaynaklanan baskıların nükleer enerji kullanımını yaygınlaştırmasıyla nükleer silahlanma artacak.”
Bugüne dek 17 kez ileri-geri alınan saat, son olarak 2002’de ABD’nin anti balistik füze anlaşmasından çekilmesi ve teröristlerin kitle imha silahı ele geçirmeye çalıştığı haberleri üzerine iki dakika ileri gitti. Böylece gelinen gece yarısına yedi dakika kala, Soğuk Savaş’ın bitiminden beri en tehlikeli konum. 1998’de Hindistan ile Pakistan’ın nükleer deneme yapması üzerine saat gece yarısına 14 dakikadan dokuz dakika kalaya götürülmüştü. 1984’te Soğuk Savaş silahlanması doruktayken saat gece yarısına üç dakika kalayı gösteriyordu. 1949’da Sovyetler ilk atom bombası denemesi yaptığında da gece yarısına üç dakika kalaya ilerletilen saat, 1953’te ABD ile Sovyetlerin hidrojen bombası denemeleri yapması üzerine iki dakika kalaya getirilmişti. Silahsızlanma anlaşmaları gibi gelişmeler kaydedildiğinde ise saat geri gidiyor.