Kıyıda 2 bin metrekarelik alan buz tuttu

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava, yaşamı olumsuz etkilerken, Karadeniz'in yaklaşık 2 bin metrekalerik alanın donması ilginç görüntü oluşturdu.

Samsun sahil yolu kenarındaki denizin kıyıdan yaklaşık iki bin metrekarelik alanı dondu. Don nedeniyle martılar ve deniz üzerinde bulunan karabataklar da donan suyun üzerinde konaklıyor.

Çevre sakinlerinde Ayhan Durmaz, “43 yaşındayım, göllerin ve akarsuların donduğunu gördüm de, tuzlu deniz suyunun donduğunu ilk defa gördüm. Samsunlu olarak bu olaya çok şaşırdım” diye konuştu. Don olayını gördüğünde çok şaşırdığını söyleyen Uğur Kocauşak, “20 yıldır Samsun’dayım ilk defa denizin buzlandığını gördüm” dedi.

Tuzlu suyun 4 derecede donmaya başlayabileceğini söyleyen yetkililer ise, “Su sıfır derecede buz olur. Karadeniz’de meydana gelen don olayı ise, tuzluluk oranının yüksek olduğundan erken donmuş olabilir. Artı dereceden itibaren tuzlu suda donma olabilir. Tuz oranı yükseldikçe donma derecesi daha yükselir” açıklamalarında bulundu.