‘Kıyılardaki kaçak yapılaşmayla etkin mücadele edilecek’

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, kıyılardaki yapılaşma ile ilgili olarak değişik spekülesyonların yapıldığını ifade ederek, kıyıların anayasada kamuya ait olduğunu, kıyılarda yer alan yapıların yıkılacağını söyledi.

İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 9. Mahalli İdareler Eğitim ve İstişare Toplantısı, Konya’da yapıldı. Rixos Otel’de gerçekleştirilen toplantıya katılan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafız Özak, kaçak yapılaşmayla mücadele edeceklerini belirterek kentsel dönüşüm ile ilgili bir yasanın bir kaç gün içinde Başbakanlığa sunulacağını belirtti.

Son günlerde kıyı kanunu ile ilgili splekülasyonların yapıldığına değinen Bakan Özak “Kıyı Kanunu sadece denizleri değil nehirleri, gölleri ve baraj göllerini de ilgilendiriyor. Biz Kıyı Kanunu ile kıyılarımızı koruyoruz. Bugün 7 bin 800 kilometre kıyısı olan Türkiyemiz’in daha kıyı kenar çizgisi belli olan yeri yüzde 1’dir. Burada yüzde 99 kaçak yapılaşma oluyor. Biz valilerimizi görevlendiriyoruz, hemen kurullarını kurup kıyı kenar çizgisini tespit etsinler. Ankara’ya yollamayın siz onaylayın. Neden? Çünkü acelemiz var. Kaçak yapı olmasın. Bunun mücadelesi içindeyiz.” diye konuştu.

Özak, kıyıların Anayasa hükmünde kamunun malı olmasına rağmen bunu dikkate almadan kıyılara bina yapıldığına dikkat çekerek, “Kıyıdaki yapılaşma ile ilgili tapu iptal davası açalım diyoruz. Bir zamanlar vatandaş binasını yasal yapmış. 1992 yılından önce ise arsa alınmış üzerine inşaat yapmış. İnşaatının da tapusunu almış. Şimdi biz diyoruz ki; hayır kardeşim biz bu binaları yıkacağız. Sana da 1 lira vermeyeceğiz. Bunu da düzeltiyoruz. Yine vatandaş mahkemeye gidiyor. İdari yargıya kenar çizgisi öyle değildir şöyledir diyor, Maliye de adli yargıya gidiyor, çatışmalar olabiliyor. Planlı yerlerde çöp dökme yasağı var. Plansız yerlere de götürüyoruz, kıyı yağmasını önlüyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin kendi enerji sorununa da değinin Özak, ”Türkiye artık nükleer ve hidroelektrik enerji santrallerini kurmak için harekete geçmeli. Bu enerji santlarinin kurulması halinde,Türkiye dünya devleriyle rekabet edecek durma gelecek, böylece enerjide süreklilik sağlanacaktır.” dedi.şeklinde konuştu. Özak, konuşmasının ardından Rixos Otelin önünde katılımcılarla sohbet ettikten sonra, öğle yemeğini yemek üzere Taka Restoran’a gitti. Ardından Hacı Veyiszade Camii’nde cuma namazını kılan Özak, daha sonra Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday’ı ziyaret etti. Temaslarını tamamlayan Özak, Ankara’ya gitmek üzere Konya’dan ayrıldı.