‘Kizamik ölümleri çift doz asiya bagli degil’

Kizamik hastaligindan bazi çocuklarin hayatlarinin kaybetmesinin, çift dozlu asiya bagli olmadigi ifade edildi.

Bazi vakalarda ölüm yasandi’ gibi haberlerin tam manasiyla gerçegi yansitmadigini söyledi.

Çift doz asinin aslinda uygun oldugunu belirten Turhan, “Kizamik asisinin çift doz yapilmasi aslinda uygun olanidir. Türkiye’de kizamik asilari saglik kosullarindan dolayi 9. ayda yapiliyor. Avrupa’da ise 12. ayda. Kizamiga karsi çocuga tam korunma saglanmasi amaciyla 15. ayda ikinci kizamik asisinin yapilmasi gerekir. Fakat medyada yer alan kizamik hastaligindan dolayi gerçeklesen ölümler çok nadir görülen bir hastaliktir” dedi.

Bu ölümlerin kizamik virüsünün beyinde yer etmesiyle ilgili bir olay olduguna dikkat çeken Turhan, bu hastaligin tedavisinin henüz bulunamadigini kaydetti.

Beyinde yer eden kizamik virüsünün her geçen gün beyin fonksiyonlarini öldürdügünü dile getiren Turhan, “Türkiye’de de bu hastalik zaman zaman görülüyor. Binde bir çocukta olur ve ikinci doz asi bu hastaligi önleyemez. Bundan dolayi medyada yer aldigi gibi ikinci doz asinin bu ölümleri durduracagi yönündeki kani gerçegi yansitmamaktadir. Zaman zaman aileler arayarak 11-12 yaslarindaki çocuklarina ikinci dozun vurulmasi gerekip gerekmedigini soruyorlar. Çift doz asilamada koruyuculuk artmasindan dolayi fayda vardir. Fakat 12 yasinda bir çocuk, 9. ayda kizamik asisi vuruldu ise tekrar asi vurulmasi gerekmiyor” dedi.

Bu hastaligin genetik yapi ya da virüsün özelliklerinden kaynaklanabilecegini de belirten Turhan, “Çift doz asi ile kizamik virüsünün önlenmesi yüzde 99 saglanabilir. Devletin bu konuda asi politikasinda herhangi bir yanlislik yok. Zaten geçtigimiz yil yapilan asi kampanyalarinda ikinci kizamik asilari yapildi” seklinde konustu.