Kızıklar bölgesine akademik odalardan destek

Akademik odalar, Kızıklar bölgesinin tarihi, kültürel ve doğal özelliğinin korunmasına tam destek verdi.

Akademik odalar, Kızıklar bölgesinin tarihi, kültürel ve doğal özelliğinin korunmasına tam destek verdi.
Tarihi Bursa Kızıklar Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Kızıkların tarihi, kültürel ve doğal özelliklerini korumak için akademik odaları ziyaret ederek bilgi paylaşımda bulundu.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık ile bir araya gelindi.

Tarihi Bursa Kızıklar Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ertuğrul Süner, “Kızık kültürünü korumak için çalışmalar yapıyoruz; ancak bölgemizde yükselen yüksek katlı binalar tarihi dokumuza zarar veriyor. Bu nedenle konuyu siz akademik oda yöneticileri ile paylaşmak istedik” dedi.
Bölgede yapılan inşaatlar ile tarih ve kültürün talan edildiğini söyleyen Ertuğrul Süner, “Bu durum böyle devam ederse çok kısa sürede Kızıkları tarih kitaplarından okur hale geleceğiz. Biz akademik odalar ile bölgenin dokusuna uygun güzel bir proje yaparak bölgemizi korumak ve turist potansiyelini arttırmak istiyoruz” diye konuştu.
Kızık kültürünün önemine dikkat çeken akademik oda başkanları da Kızıklara tam destek verdiklerini belirtti.