Kizilay Pakistan’a 148 bin adet battaniye gönderdi

ISTANBUL - Türk Kizilay Dernegi, Haydarpasa Limani'ndan deprem felaketi yasanan Pakistan'a Basbakan Recep Tayip Erdogan'in gezisi sirasinda sözünü verdigi 1 milyon adet battaniyenin 148 bin adetlik ikinci partisini gemiyle yola çikardi.

Türk ulusu ve milletinin hamiyetperver elini büyük bir deprem felaketi yasayan Pakistan’a ulastirmak üzere yogun bir faaliyet içinde oldugunu söyleyen Tekin Küçükali, “Pakistan’i bekleyen iki büyük tehlike var. Bunlardan bir tanesi salgin hastaliklar, bir tanesi de kendi ifadeleriyle kemik kiran soguklari. Pakistan’in ihtiyaci olan barinma ve beslenme. Biz barinma adina çadirlarini kurduk, battaniyeler gönderiyoruz, ama kemik kiran soguklarinda bu tedbirler yeterli olmayacak. Onun için çelik evler tabir ettigimiz portatif 6 kisilik 15 dakikada kurulabilen ve eksi 22 dereceye kadar insanlarin içinde bir sey yakmadan üsümeyecekleri, teknoloji harikasi yeni bir ürün daha hazirliyoruz. Basbakanimizin sözünü verdigi 1 milyon adet battaniyenin 90 binini uçakla gönderdik. Simdi de 148 bin adet daha gönderiyoruz “dedi.

-Yillar sonra ilk kez-

Kizilay’in 64 yil sonra yeniden bir gemi kiralayarak sinirlari disindaki ihtiyaç sahibi insanlara, Türk insanin hamiyetperver elini uzattigini söyleyen Tekin Küçükali, “1941 yilinda ‘Kurtulus’ adli bir gemi kiralanarak Türk milleti ekmegini karneyle alirken, komsusuna tam 7 sefer gida yardimi gönderdi. Ancak gemi 8. inci seferin de batti. O günden bu yana Türk Kizilay’i ilk kez yeniden gemiyle yardim gönderiyor.” dedi.

Türk Kizilay Dernegi Genel Baskan Danismani Prof. Dr. Ahmet Mete Isikara da, Pakistan’da 1000 metrekareyi kapsayacak rehabilitasyon merkezi yapilacagini belirterek, Pendik Belediyesi ile yapilacak bu merkezin anne babalarini kaybeden çocuklara, çocuklarini kaybeden ailelere hizmet verecegini kaydetti. Yara sarma, kucaklama konusunda Kizilay’in çok önemli bir islevi yerine getirdigini söyleyen Isikara, ”Türkiye’ye dönüp baktigim zaman Kizilay depreme hazir. Türk milletine ‘Deprem dede’ olarak benim mesajim; Kizilay’in gülen yüzüne el verin!” dedi.