Kızılay sel mağdurları için çadır kent kurdu

Kızılay, nehir taşkınlarından en çok zarar gören Karaağaç semtinde 50 hanelik çadır kent kurdu.

Kızılay Edirne Şube Başkanı Metin Kıray, sel taşkınlarının başladığı günden itibaren Kızılay olarak afet bölgelerinde çalışmalara başladıklarını belirterek, “Selde mağdur olan vatandaşlarımıza her türlü gıda, yiyecek ve barınma konusunda yardımcı olundu.” dedi. Kızılay’ın afet bölgelerinde çok yetersiz kaldığı söylentilerinin asılsız olduğunu savunan Kıray, “Bu söylentleri de anamuhalefet partisi milletvekilleri çıkardı. Kimse doğal afet ve kötü olayların üzerinden siyaset yapamaz. Bunların yaptıkları çok kötü siyaset. Bizim onlara ihtiyacımız yok. Biz onlardan destek istemiyoruz, bize köstek de olmasınlar.” diye konuştu.

Kızılay Marmamar Afet Müdahake Lojistik Merkezi Yöneticisi Aysel Kölcü ise, Karaağaç semtinde evleri sular altında kalan vatandaşlar için güvenli bölgede 50 hanelik çadır kent oluşturduklarını söyledi. Halen ilköğretim okullarında barındırılan sel mağduru ailelerin akşam saatlerinde çadırlara yerleştirileceğini vurgulayan Kölcü, şunları söyledi: “İlk etapda 50 hanelik çadır kurduk. Söz konusu aileleri akşam üzeri çadırlara alacağız. Bunun yanında ayrıca 3 öğün sıcak yemek vereceğiz. Kurulan çadırlarda ısınma barınma ihtiyaçları da sağlanacak.”diye konuştu.

Merkeze bağlı İpsala ilçesinde çadır talebi olmadığı için bölgeye çadır göndermediklerini söyleyen Kölcü, “Yetkililer çadır ihtiyacı olmadığını söylediler. Biz de bölgeye çadır göndermedik. Bir kamyon dolusu çadırımız o bölgede hazır bekletiliyor” açıklamasında bulundu. Askeri birlikler de çadır kente Kızılay’a yardımcı oluyor.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hulusi Beşiroğlu da, bir süredir tatil edilen Karaağaç bölgesindeki ilköğretim okullarında yarından itibaren eğitim ve öğretime devam edileceğini söyledi. Halen okullarda barındırılan sel mağdurlarının çadırlara yerleştirileceğini ifade eden Beşiroğlu, “Okullarımız bu akşam boşaltılacak. Bu okullarımızda genel bir temizlik çalışması yapılacak. İyi bir dezenfekte edildikten sonra yarın da eğitime başlanacak.” dedi.

Edirne Valiliği bünyesinde oluşturulan ekip tarafından bölgede hasar tespit çalışmaları halen devam ediyor. Ekipler, tespit çalışmasında zarar gören arazi ve yerleşim yerlerini kameraya kaydediyor. Zarar gören vatandaşların, zararları çokmuş gibi göstermesi üzerine böyle bir uygulama başlatıldığı belirtildi.