Kızılay Tokat şubesinde eleman sıkıntısı yaşanıyor

Türkiye Kızılay Derneği Orta Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nde, depo ve personel sıkıntısı yaşandığı bildirildi.

2004 yılında kurulan ve 8 ili kapsayan Türkiye Kızılay Derneği Orta Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nde depo ve eleman sorunu yaşandığı belirtildi. Müdahale ve Lojistik Merkezi’ne başka bir depo tahsis edilmediği için kriz merkezi oluşturulamadığı ve bu nedenle personel ve donanım desteği sağlanmadığı ileri sürüldü.

Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Mehmet Bekçi, Türkiye ve Tokat’ın gündeminde olan güneş tutulması ve deprem iddialarının Kızılay’ın önemini bir kez daha artırdığını söyledi. Bekçi, depo yetersizliği nedeniyle Tokat’ta kriz merkezi oluşturulamadığını belirterek şunları söyledi:

“İlimizin Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunması ve 1. derece deprem bölgesi olma özelliği nedeniyle Kızılay yöneticileri tarafından Tokat’ın Bölge olması uygun görülerek depo kuruldu. Ama burada depodan başka hiçbir şey yok. Türkiye Kızılay Derneği Orta Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi olarak adlandırılan deponun sadece bir adet deposu ve başkanından başka bir şeyinin olmaması bizi derinden üzmektedir. Bu deponun lojistik destek verebilmesi için çok geniş kapsamlı olması, araç ve gereçlerinin bulunması gerekir. Burası, müdahale edebilecek teknik ekipmana maalesef sahip değil. Depo kilitli halde. Burada teknik ekipmanın her an hazır olması gerekiyor. Çok önemli görev üstlenecek olan diğer depoların kısa zamanda Kızılay’a tahsisi edilmesini bekliyoruz. Televizyonlara konu olan 1. derecede deprem bölgesi olan Tokat’ımızın sadece isimle var olması bizi üzüntüye boğmaktadır. Bu bölgede Milli Eğitim tarafından kullanılan depoların biran önce Kızılay’a tahsisi edilerek buraya gerekli ekipmanın gelmesini arzu ediyoruz”

Başkan Bekçi, Kızılay deposunda bulunan malzemelerin olası bir depremde yeterli olmayacağını da kaydederek, buranın daha geniş kapsamda hizmet vermesini istediklerini vurgulardı. Bekçi, “Burada bir idare binası var. Lojistik destek verebilecek teknik ekipmanı içerisinde barındırabilecek bir üs şeklinde olması gerekir. Türkiye’de 8 tane bölgeden biri ilimizde. Hep beraber gerekirse Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na tüm bürokrasiye sesimizi duyuralım” diye konuştu.

TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, Türkiye Kızılay Derneği Orta Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nin Sivas’a gideceği söylentileri olduğunu ifade ederek, “Bütün yetkilileri uyarmak istiyorum. Birinci derecede deprem riski olan yöremizden Kızılay deposunun alınmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz. Buradan acil olarak en kısa yoldan en kısa zamanda yardım ulaştırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Orta Anadolu Bölgesi’ndeki Kayseri, Sivas, Nevşehir, Samsun, Çorum, Yozgat, Amasya ve Tokat ile birlikte 8 vilayete hizmet vermesi planlanan Türkiye Kızılay Derneği Orta Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nde şuanda 500 adet yerli Zonguldak tipi çadır, 500 adet yabancı beşik örtüsü çadır, 350 adet katalitik soba, 525 adet mutfak seti, 7 bin 500 battaniye, 500 adet uyku tulumu ve 3 adet jeneratör bulunduğu öğrenildi.