Kızıltepe’de çok sayıda silah ele geçirildi

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde olaylar sonrasında polis ekipleri tarafından yapılan arama ve taramalarda çok sayıda, terör örgütü PKK'ya ait olduğu tahmin edilen silah ve mühimmat ele geçirildi.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar’dan alınan bilgiye göre Kızıltepedeki olaylardan bir gün önce ilçede yapılan aramalarda 17 adet değişik çapta ve marka uzun namlulu silah 12 adet değişik çapta tabanca 378 adet değişik çaplarda tabanca ve uzun namlulu silah mermisi, suikast amaçlı olarak kullanılan kalem tabanca mermileri, bir adet lazer pointer, 1 adet uzun namlulu silah dürbünü ele geçirildi.

Vali Mehmet Kılıçlar, uzun menzilli ve ateş gücü yüksek silahların Kızıltepe’de meydana gelen olaylardan önce ele geçirilmesinin olaylarda kullanılma ihtimali olduğunu ifade etti. Kılıçlar “Kızıltepe olayları öncesinde ele geçirilen silahlar daha büyük olayları önledi. Büyük bir ihtimalle silahlar olay öncesinde Kızıltepe ilçesinde adreslere teslim edilecekti. Güvenlik güçlerini bu başarılarından dolayı kutluyorum. Vatandaşımızın huzur ve güveni için her türlü fedakârlık yapan güvenlik kuvvetlerimize minnet borçluyuz. Vatandaşlarımızın sağduyulu davranmalarını ve huzurlarını sağlamayı amaçlayan güvenlik kuvvetlerimize yardımcı olmalarını diliyorum. Uzun bir mücadele sonunda ulaştığımız huzurlu ortamı bozmaya kalkışacak provokatör ve kötü niyetli kişilere karşı vatandaşlık sorumluluğu içinde herkes kendine düşen görev yerine getirmelidir.” dedi

Kızıltepe olaylarından bir gün önce silahlarla birlikte V.C. isimli şahıs yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanırken, polise silahla karşılık veren M.A ise bir gün sonra yakalandı. Firar eden bir kişinin yakalanması için operasyonlar devam ediyor.