Kızıltepeli annelerin dramı!

Kızıltepeli anneler çocuklarını kurtarmak için eylemcilerin arasına daldı

Son 5 yıldır bölgede yaşanan huzur ve güvenin ardından bölgede yaşanan gergin havanın ilk kıvılcımı Diyarbakır’da yaşanması ile birlikte çıkan olayların Batman’a sıçraması ardından bu sefer karanlık güçlerin hedefi Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçesi oldu.

2 gündür halkı kışkırtarak emellerine ulaşmaya çalışan karanlık güçler 5 yıldır hiç bir olayın yaşanmadığı Kızıltepe ilçesinde dün akşam saatlerinden itibaren PKK yandaşları kepenklerin kapatılması konusunda esnafı uyardı. Sabah saatlerinden itibaren Kızıltepe ilçesinde bütün esnaf kepenk kapatması ise dikkat çekti.

Dükkânı kapatan esnaf iş yerinin önünde oturarak, iş yerlerine zarar gelmemesi için adeta nöbet tuttu. Sokaklarda gençlerin sürekli dolaşması adeta olayların habercisi olarak nitelendirildi. Sadece olayların ateşlenmesi için bir kıvılcım aranıyordu.

Gerginliğin had safhada olduğu sırada çevik kuvvetin gelmesiyle ortalık adeta taş yağmuruna döndü. Bir yandan taşlar havada uçuşurken bir yandan da kurşun sesleri yankılanıyordu. Kızıltepe sokaklarında Özellikle göstericilerin kamu binalarına saldırmasıyla ortalık adeta cehenneme döndü.

Yollara barikatlar kuran göstericiler yolda gördükleri iş yerine saldırıda bulunarak camları, kapıları kırdı.

Olaylara karışan çoğu küçük yaşta çocuklardan oluşması ise dikkat çekti. Bir diğer önemli nokta ise göstericilerin arasına karışan gençlerin annelerinin feryadları oldu.

Anneler göstericilerin arasına dalarak çocuklarını eve götürmek için adeta kendilerini ateşe attılar. Bazı anneler ise çocuklarının eyleme katılmaması konusunda uyarırken, çocuklarının elerinden tutup eve götürmeleri dikkat çekti.

Nusaybin Belediye Başkanı Ahmet Tarhan, Derik Belediye Başkanı Ramazan Tatar ve Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar olayları sadece izlemekle yetindi.

Yaklaşık 4 saat süren olayların özel hareket timleri ve jandarma birliklerinin olaya müdahalesi ile olaylar 1 ölü 9 polis ile 50 göstericinin yaralanmasına ve ardandan çok sayıda kamu binasının kül olması ile sonuçlandı.

Nusaybin ilçesinde önceki akşam saatlerinde çıkan olayların ardından pazar günü yine aynı şekilde olayların beklendiği belirtildi.