Kızına işkence yapan anneye hapis cezası

Bolu'da 3.5 yaşındaki kızına işkence ederek hastanelik eden anneye 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından anne Çiğdem Alakaz ve eşi Ali Alakaz hakkında Sıla Alakaz adındaki çocuğuna yönelik hayati tehlike oluşturacak şekilde kasten yaralama eyleminde bulunmak suçundan dava açıldı.

Bolu Asliye Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada mağdur Sıla Alakaz’ın Adli Tıp Kurumu’nun 03 Mart 2006 tarihli alınan raporuna göre, anne Çiğdem Alakaz’ın kızını ısırmak vücudunda sigara söndürmek ve darp etmek suretiyle hayati tehlike oluşturacak şekilde kasten yaraladığı tespit edildi.

Anne Çiğdem Alakaz, verdiği dilekçede, kızı Sıla Alakaz’ın merdivenden düşerek yaralandığı yönünde kendisini savunmuştu. Ayrıca Çiğdem Alakaz, kasten yaralama eylemine bırakıldığı ve sanığın dilekçesinde de mağdur Sıla Alakaz’ı kendisinin yaraladığını, ancak ne yaptığını hatırlamadığını ifade ettiği öğrenildi.

Açılan davada Ali Alakaz’ın kızı Sıla Alakaz’a herhangi bir dayak girişiminde bulunduğuna dair delillerin olmaması nedeniyle beraatine karar verildi. Anne Alakaz, TCK’nun 456/2 ve TCK. 457/2 maddeleri gereği 4 yıl 6 ay hapis cezasına cezasına çarptırılmasına karar verildi. Ancak sanığın duruşmadaki hali ve tavrı hakkında indirim nedeniyle 3 yıl 9 aya indirildi.