Kızının karaciğeriyle şifa bulacak

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde bir nakil daha yapılacak. Diyarbakırlı Hülya Fidan (27), babası Mustafa Pınarbaşı'ya (53) karaciğerinden parça verecek.

Önceleri organ nakline pek sıcak bakmadığını ifade eden Pınarbaşı, “İnsan bu durumu kendi başına geldiği zaman anlayabiliyor. Dilerim ki organ bağışları artsın, herkes organlarını bağışlasın.” dedi.

Hülya Fidan ise bir evlat olarak babasına karşı görevini yaptığını belirtti. Fidan, “Babamla karaciğerimi paylaşacağımdan dolayı çok mutluyum. Tek dileğim, babamın bir an evvel iyileşip sağlığına kavuşması. Doktorlarımıza her anlamda güveniyoruz.” şeklinde konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Op. Dr. Ata Bozoklar da kadavradan organ nakli oranının artması gerektiğini kaydederek, “Canlıdan canlıya nakil. her zaman bir parça risk taşır. Her iki taraf da zarar görebilir. Gönül ister ki organ bağışları daha çok artsın, nakiller daha çok kadavradan gerçekleşsin.” dedi. Mustafa Pınarbaşı’nın bugün yapılacak nakil ameliyatı Prof. Dr. Mehmet Alper Doç. Dr. Murat Kılıç ve Doç. Dr. Murat Zeytunlu tarafından gerçekleştirilecek.