KKKA ile mücadele başlatıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kırım-Kongo kanamalı ateşi(KKKA) ile ilgili, hastalığın görüldüğü 23 ilde çalışma başlatıldığını söyledi.

Bu çalışmaların KKKA’nın görülmediği illerde de uygulanacağını belirten Eker, bu çerçevede tüm hayvan barınaklarının ve hayvanların meraya gidiş gelişlerinde ilaçlanmasının önemli olduğuna işaret etti. Kuş gribiyle ilgili Türkiye’de şu an hiçbir vakanın bulunmadığını da kaydeden Eker, KKKA’nın itlaf edilen hayvanlardan kaynaklandığı şeklindeki iddianın da doğru olmadığını ifade etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde düzenlenen 3. Domates Fevtivali’ne katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eker, KKKA’nın kuş gribi dolayısıyla itlaf edilen hayvanlardan kaynaklandığı şeklindeki iddiaların gerçek olmadığını hatırlattı. İtlaf çalışması yapılmayan illerde de KKKA’nın görüldüğünü kaydeden Eker, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak KKKA ile ilgili bir proje hazırladık. Öncelikle şu ana kadar hastalığın görüldüğü 23 ilde çalışmalar başladı. Hastalığın görülmediği illere de yayılacak. Burada önemli olan hususlar, tüm hayvan barınaklarının ilaçlanması, hayvanların da meralara gidiş ve gelişlerinde ilaçlanmasıdır. Bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın KKKA hastalığına karşı nasıl korunulacağı hakkında eğitilmesi. Köyler de dahil olmak üzere eğitim çalışmaları başladı.”

Kuş gribiyle ilgili bir soruya cevap veren Bakan Eker, şu an Türkiye’de hiçbir vakanın bulunmadığını söyledi. Eylül 2005 tarihinden itibaren kuş gribine karşı sürdürlen çalışmaların aralıksız devam ettiğini aktaran Eker, “Tarama çalışması yaptık. 14 bin köyde tarama yapıldı. Kuş gribinin etkisi olup olmadığının incelenmesi için kan örnekleri alındı. Hiç bir etki tespit edilmedi. Bu hastalık bir daha çıkmayacak anlamına gelmiyor. Olma ihtimaline karşı sürekli hazır bulunuyoruz.” dedi.

Bakan Eker daha sonra festival alanına geçti. Burada çiftçilere hitap eden Eker, festivalde dereceye giren domates yetiştiricilerine ödüllerini verdi. Dereceye giren domatesleri inceleyen Eker, bir çiftçinin ’son iki yıldır dolu vurdu’ demesi üzerine tarım sigortasını hatırlattı. Bakan Eker, “1 Hazirandan itibaren sigorta poliçeleri sunuldu. Bu poliçelerin bedelinin yarısını biz karşılayacağız.” karşılığını verdi. Festivalde çiftçiler de Bakan Eker’e domates hediye ederken hediye domatesler kasalarla makam aracının bagajına yerleştirildi.