KKTC 22 yasina giriyor

LEFKOSA - Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kurulusunun 22'inci yildönümü, 15 Kasim Sali günü ülke genelinde ve yurt disi temsilciliklerde düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

Türkiye’den çesitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, 16 ülkeden 30’a yakin gazeteci ve akademisyenin de izleyecegi kutlamalar çerçevesinde konserlerden spor etkinliklerine kadar çesitli etkinlikler de düzenlenecek.

Bu yilki kutlamalarda Türkiye’yi Cumhurbaskanligi Genel Sekreteri Kemal Nehrozoglu baskanligindaki heyet, TBMM’yi Baskanlik Divani Üyesi Idare Amiri Feyzi Berdibek ve Kâtip Ahmet Gökhan Sariçam, Türkiye hükümetini de Devlet Bakani Basbakan Yardimcisi Abdüllatif Sener temsil edecek. Magusa ve Girne limanlarina demirleyen Donanma’ya bagli gemilerin komutanlari ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de törenlerde hazir bulunacak.

–Lefkosa’daki törenler—

Baskent Lefkosa’daki kutlamalar saat 08.30’da Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat’in tebrik kabulüyle baslayacak. Yaklasik yarim saat sürecek tebrik kabulüne ek olarak aksam saatlerinde de Cumhurbaskanligi’nda halka açik resepsiyon verilecek. Saat 17.00’de baslayacak resepsiyon iki saat sürecek. Lefkosa Atatürk Aniti’nda saat 09.00’da protokolün katilimiyla düzenlenecek törende ise anita çelenkler konulacak, özel defter imzalanacak.

Ayni saatte Lefkosa Sehitler Aniti’nda da bir tören düzenlenecek. Dr. Fazil Küçük’ün Anit Mezari’ndaki tören ise saat 09.30’da yapilacak. Dr. Fazil Küçük Bulvari’ndaki resmi tören saat 10.00’da baslayacak. Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat ile Türkiye hükümeti adina Devlet Bakani Abdüllatif Sener’in konusma yapacaklari tören geçit resmiyle sona erecek.

—Cumhuriyet Söleni–

Baskent Lefkosa’da resmi törenin hemen ardindan saat 12.00’de de Atatürk Kapali Spor Salonu önünde bir sölen düzenlenecek. KKTC’deki üniversitelerin de katkisiyla müzik etkinliklerinden tango ve dansa, defileden halk oyunlari gösterilerine kadar bir dizi renkli etkinligin yer alacagi sölen 16.00’ya kadar devam edecek.

Geleneksel Akrotim Gösterisi de bu yil yine Girne Dome Otel önünde yapilacak. Her yil vatandaslardan büyük ilgi gören Türk Yildizlari, bu yil yine F-16’larla nefesleri kesecekler. Akrotim gösterisinin ardindan Girne’de gece de Baris ve Güvenlik Kuvvetleri bandolari ayri ayri konserler verecekler. KKTC’nin kurulus yildönümü ilçelerde de etkinliklerle kutlanacak.

Etkinlikler çarsamba günü de devam edecek. Kamp amaciyla KKTC’ye gelen Türkiye A Milli Erkek Hentbol takimi ile KKTC Hentbol takimi Atatürk Kapali Spor Salonu’nda bir dostluk maçi yapacak.

Cumhuriyet Bayrami etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek maç saat 18.30’da baslayacak. Ayni gece saat 19.30’da ise Büyük Han’da Jazz ve Klasik müzik konseri düzenlenecek.

—Firkateynler limanda ziyaretçi kabul ediyor—

Cumhuriyet Bayrami kutlamalari çerçevesinde dün sabah Magusa Limani’na demirleyen Donanma Komutanligi’na bagli iki firkateyn 14.00-16.00 saatleri arasinda vatandaslarin ziyaretine açik. Firkateynler, sali günü de Girne Limani’nda demirleyerek vatandaslardan ziyaret kabul edecek.

Cumhuriyet Bayrami kutlamalarina katilacak TC devlet ve hükümet yetkilileri yarin KKTC’ye gelecekler ve resmi temaslarda da bulunacaklar. Cumhurbaskanligi Genel Sekreteri Kemal Nehrozoglu, TBMM Baskanlik Divani üyesi Feyzi Berdibek ile TBMM Kâtip Üyesi Ahmet G. Sariçam yarin saat 15.10’da, Devlet Bakani Abdüllatif Sener ise gece 21.55’de KKTC’ye gelecek.

Ögle saatlerinde adaya gelecek Nehrozoglu ile TBMM heyeti, saat 16.00’dan itibaren Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat, Meclis Baskani Fatma Ekenoglu, eski Cumhurbaskani Rauf Denktas tarafindan kabul edilecekler. Konuk heyetler sali günü törenlere katilmalarinin ardindan KKTC’den ayrilacaklar. Nehrozoglu sali gecesi, TBMM heyeti ile Sener ise Çarsamba günü ögle saatlerinde Türkiye’ye dönecek.