KKTC Cumhurbaskani Talat bugün Kofi Annan ile görüsecek

LEFKOSA - ABD Disisleri Bakani Condoleezza Rice'in daveti üzerine ABD'ye giden KKTC Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat bugün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la görüsecek.

Talat’in Annan’a amborgolar sorunu ile gelinen noktada çözüm için gerekli konulari görüsecegi ifade ediliyor.
Cumhurbaskani Talat, bugün ayrica Boston’daki Harvard Üniversitesi’nde konferans verecek. Cumhurbaskani Talat ve beraberindeki heyet önceki gün saat 17.00 siralarinda ulastigi New York’ta KKTC New York Temsilcisi Resat Çaglar ve esi tarafindan karsilandi. Türkiye’nin BM’deki Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Baki Ilkin, Cumhurbaskani Talat’i kaldigi otelde ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Talat ile Ilkin daha sonra birlikte yürüyerek Baskonsolos Ömer Önhon’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami nedeniyle düzenledigi resepsiyona gitti. Cumhurbaskani Talat’in evlilik yildönümü olmasi yemege ayri bir renk katti ve Talat çifti evlilik yildönümlerini dans ederek kutladi.

Bugün Annan ile görüsecek olan Talat, yarin sabah da UNDP Baskani Kemal Dervis ile kahvaltida bir araya gelecek. Talat, New York saatiyle saat 11.00’de Türkevi’nde basin toplantisi düzenleyecek. Talat ile beraberindeki heyet yarin ABD’den ayrilacak.

Cumhurbaskaninin esi Oya Talat da Washington’da oldugu gibi New York’ta da bazi görüsmeler yapacak. Oya Talat, bugün Kadina Yönelik Her Türlü Ayrimciligin Engellenmesi Sözlesmesi Komisyonu (CEDAW) Direktörü Carolyn Hannan, BM Kadin için Kalkinma Fonu (UNIFEM) Direktörü Noeleen Heyzer ve Islamic Heritage Society örgütü yetkilileriyle bir araya gelecek.