KKTC Cumhurbaşkanı Talat taburcu oldu

Eşinin sağlık kontrolü için geldiği İstanbul'da by-pass ameliyatı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat taburcu oldu.

Florence Nıghtıngale Hastanesi’nde 27 Şubat tarihinde açık kalp ameliyatı geçiren KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bugün taburcu oldu. Talat, hastaneden ayrılmadan önce ameliyatı gerçekleştiren doktorları ile beraber basın mensuplarının karşısına geçti. Belirgin bir sağlık şikayetinin olmadığını söyleyerek başladığı konuşmasında Talat, mesleği gereği çok stresli bir ortamda çalıştığı için, ailesinden kaynaklanan bazı sağlık problemlerinden ötürü eşi Oya Talat’ın kendisine ısrarla bir tam bakım (check-up) tavsiye ettiğini söyledi. Israrlara dayanamayıp Cerrahpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tam bakımdan geçtiğini belirten Talat, ardından eşinin kontrolleri için gittikleri emar merkezinde kendisinin de bir anjiyo tomogrofisi çektirdiğini hatırlattı. Talat, KKTC Sağlık Bakanının da olduğu bir grup tarafından sonuçların incelenmesinin ardından kalbe giden ana damarlarından birisinin tıkalı olduğunun tesbit edildiğini ve biran önce anjiyo yaptırması gerektiğinin kendisine söylendiğini ifade etti.

Kendisi için en önemli konunun ameliyatın biran önce ve hızla yapılması gerektiğinin altını çizen Talat, “Tüm imkanlar seferber edilerek ameliyatım 27 Şubat tarihinde gerçekleşti. Ameliyatım son derece başarılı geçti. Herhangi bir problemle karşı karşıya kalınılmadı. Şu an kendimi tamamen hazır hissediyorum.” dedi. Başta ameliyatı gerçekleştiren ve sonrasında tedaviye katılan doktorlar olmak üzere tüm hastane personeline teşekkür eden Talat, basın mensuplarının, ‘Ameliyat ve sonrasında geçen 15 günlük tedavi esnasında en çok neyi merak ettiniz ?’ şeklindeki sorusuna, “Merak ettiğim en önemli konu Annan- Papadopulos görüşmesi oldu. Annan, görüşme sonrası beni arayarak hem geçmiş olsun dileklerini iletti, hem de görüşme ile ilgili bilgi verdi.” yanıtını verdi.

Bu akşam Kıbrıs’a döneceğini ve bir süre de evinde dinleneceğini kaydeden Talat, “Yavaş yavaş işlerime başlayacağım. Yalnız gelişmeleri 15 gün geriden takip ediyorum.” şeklinde konuştu.

Talat’ın doktorlarından Prof. Dr. Vedat Aytekin de yaptığı konuşmada Talat’a, en az bir hafta ziyaretçi kabul etmemesi gerektiğini ileterek, yaklaşık bir ay sonra tam olarak görevinin başına geçebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat’ın eşi Oya Talat da kısa bir konuşma yaparak emeği geçen tüm hastane çalışanlarına teşekkür etti. Oğlu Ongun ile beraber eşinin yanına gelen Oya Talat, ameliyata katılan doktorlara KKTC’nin yöresel el işlemelerinin bulunduğu bir paket hediye etti. Hastane yönetimi de Cumhurbaşkanına bir plaket verirken çıkışta hastane çalışanları Talat ailesini çiçeklerle uğurladı.