KKTC Dinişleri Başkanı’ndan II. Hrisostomos’a ziyaret

KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, dün beraberindeki bir heyetle, Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos'u ziyaret etti.

KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, dün beraberindeki bir heyetle, Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos’u ziyaret etti.

Rum Simerini gazetesi, Atalay’ın yanı sıra Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Bender ve bazı imam hatiplerin Hrisostomos’u isim günü dolayısıyla kutlamak üzere dün sabah Başpiskoposluğu ziyaret ettiğini yazdı.

Hrisostomos’un, İsveç’in Güney Kıbrıs Büyükelçisi Klas Gierow eşliğinde, Kıbrıs Türk dini liderliği karşıladığını kaydeden gazete, Hrisostomos’un dini liderler olarak bu adaya barışı getirmek için birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade ettiğini aktardı.

Habere göre Hrisostomos, İsveç Büyükelçiliği’ne yardımlarından ötürü teşekkürlerini de sundu.

Dini Takip Ofisi Koordinatörü Salpy Eskidjian ise Kıbrıs’ta on yılladır ilk kez böyle bir ziyaretin gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, “Kıbrıs’ın Müftüsü” ve Evkaf Genel Müdürü’nün bu hareketini, iki toplumun dini liderleri arasındaki samimi, kardeşlik ve gelişen ilişkilerinin göstergesi olarak, samimiyetle selamladıklarını belirtti.