KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün: Anavatan aleyhinde küçük bir grup var

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, İzmir Ticaret Odası (İZTO)'nı ziyaret etti.

KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nı ziyaret etti. Özgürgün, son yıllarda dünyada hüküm süren küresel krizin de etkisiyle KKTC’de yaşanmakta olan ekonomik sıkıntıların, anavatan Türkiye’nin desteği ve hükümetin kararlı adımlarıyla en kısa zamanda aşılacağına inandığını söyledi.
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın daveti üzerine gelen Bakan Özgürgün, meclis toplantısına da katılarak, “Kıbrıs’ta Yaşanan Son Gelişmeler ve KKTC-Türkiye İlişkileri” konulu bir konuşma yaptı. Ardından soruları da cevaplandıran Özgürgün, ülkesinde Türkiye aleyhine atılan sloganlardan rahatsızlığını dile getiridi. KKTC Dışişleri Bakanı, hükümetinin ekonomik politikalarına karşı düzenlenen bir mitingde Türkiye aleyhine slogan atanların, büyükelçilikten beslenen küçük bir grup olduğunu ancak diğer sivil toplum kuruluşlarınca gereken cevabın verildiğini anlattı.
Bakan Hüseyin Özgürgün, Rum tarafında mayıs ayında yapılacak seçime de değinerek, Kıbrıs meselesinin seçim malzemesi haline getirdiklerine dikkat çekti. Rum liderliğinin, seçim propagandası uğruna kendi halkına dahi boş vaatlerde bulunduğunu belirten Özgürgün, adadaki gerçeklerle bağdaşmayan söylemlerin Rum liderliğinin hayal ürünü olduğunu ve gerçekleşmesinin hiçbir zaman mümkün olamayacağını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının yıllardan beri maruz kaldığı izolasyonlardan da bahseden Bakan Özgürgün, bunların üstesinden ancak Türkiye’nin yardımlarıyla gelinebileceğine inandıklarını kaydetti. Özgürgün, uluslararası camianın, ambargoların kaldırılması konusunda verdiği sözlerin ve aldığı kararların arkasında durarak gerekli adımları atma konusunda, Rum tarafının çıkardığı zorluklar yüzünden isteksiz davrandığını da vurguladı. Kıbrıs Türk halkının egemenliğini, siyasi eşitliğini ve tam güvenliğini sağlayacak kapsamlı bir anlaşmaya varmak için müzakere sürecinde masada olumlu tavırla görüşmelere devam edildiğini belirten Özgürgün, muhtemel bir anlaşmanın sulandırılmamış iki kesimliliğe, iki halkın siyasi eşitliğine, kurucu devletlerin eşit siyasi statüsüne dayalı yeni bir ortaklık olduğunu, anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam edeceği bir anlaşma gerektiğini kaydetti. Rum tarafında yükselmekte olan ırkçı faaliyetlerin endişe verici boyutlara tırmandığını ifade eden Hüseyin Özgürgün, “Kıbrıs Rum tarafındaki bazı çevreler, iki halk arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek, ırkçı ve nefrete yönelik davranışları körüklemekte ve buna bağlı olarak son zamanlarda ırkçı eylemlerde ciddi bir artış gözlenmektedir.” dedi.
KKTC Dışişleri Bakanı, İZTO’nun davetinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’yla imzalanan kardeşlik anlaşmasının yıllardan beridir devam etmesinin de önemini vurguladı.