KKTC ekonomisinin geleceği İzmir’de tartışılacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Mart ayında "AB Perspektifinde Kuzey Kıbrıs Ekonomisinin Geleceği" konulu bir konferans düzenleyecek.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, yaptığı açıklamada, yıllardır süregelen Egeli işadamlarıyla Kuzey Kıbrıslı işadamları arasındaki iyi ilişkileri sürdürmek amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti. Taşkın, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Erdil Nami ve Kıbrıs Sanayi Odası Başkanı Salih Tunar’ı ziyaret ederek görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde Mart ayı içinde İzmir’de Kuzey Kıbrıs ekonomisinin geleceği üzerine bir panel gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Cumhurbaşkanlığı köşkündeki toplantıda, Türkiye ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştiren Ege’nin ekonomik potansiyeli hakkında bilgi veren Tamer Taşkın, EBSO ile KKTC arasında geçmişte başlayan temasın devam etmesi ve gelişmesi amacıyla etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, KKTC ekonomisindeki gelişmenin istikrarlı hale getirilmesinin önemini vurgulayarak temel ihtiyaç olan dışa açılmada olanakları zorladıklarını anlattı. Büyük rakamlara ulaşan dış ticaret açığının kapatılması için ihracatın artırılması, bunun için de üretim ve yatırım gerektiğini ifade eden Talat, ekonomide büyük potansiyele sahip Ege Bölgesiyle ekonomik ilişkileri geliştirmenin faydalı olacağını kaydetti. Talat, İzmir’de düzenlenecek panele katılmaktan büyük memnuniyet duyacağını da sözlerine ekledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Erdil Nami ise kendilerinin de 3 ay önce göreve gelen yeni bir yönetim olduğuna işaret ederek, iki örgüt arasında işbirliğinin artarak devam etmesini istediklerini söyledi. Nami, “anavatan” ve dünyanın 20 büyük ekonomisi arasında bulunan Türkiye’nin KTTO için önemli olduğunu anlatarak, göreve geldikleri günden itibaren bazı alt komiteler oluşturduklarını; bunların en önemlilerinden birinin “Türkiye ile İlişkiler Komitesi” olduğunu belirtti.

Nami, karşılıklı ilişkinin gelişmesiyle Türk insanının neler başarabileceğinin en güzel örneğinin Kıbrıs’ta tüm dünyaya gösterileceğini ifade ederek, KKTC’nin en önemli sorununun ulaşım olduğunu vurguladı. İzmirli işadamlarının, ulaşım sorununu çözümlemek amacıyla belirli girişimleri olduğunu bildiğini anlatan Nami, “Yapılacak görüşmelerle belki bunun İzmir-Kıbrıs-Ortadoğu-Avrupa olarak şekillendirmesi mümkün olacaktır” dedi.

Erdil Nami, AB’ye tam üyelik süreci devam eden Türkiye’ye, AB üyesi Kıbrıs Rum Yönetimi’ne limanlarını açması konusunda baskı yapıldığını ifade ederek, Türkiye’nin bunun Kuzey Kıbrıs limanlarıyla eş zamanlı açılması konusunda direnç gösterdiğini söyledi. Nami, Türkiye’nin bu direncinin önemli olduğunu anlatarak, bunun başarılmasının Kuzey Kıbrıs ekonomisini rahatlatacağını vurguladı.