KKTC Eski Cumhurbaskani Denktas AB ek protokolü kabul edilirse Kibris Girit olur

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaskani Rauf Denktas, Manisa'da Atatürkçü Düsünce Dernegi (ADD) tarafindan düzenlenen, "AB Sürecinde Türkiye ve KKTC" konulu konferansa konusmaci olarak katildi.

Salonda bos yerin kalmadigi konferansta Denktas’in konusmalari büyük alkis topladi.

Rauf Denktas, “Anadolu sahip çiktigi sürece Kibris var olacaktir.” sözüyle basladigi konusmasinda Avrupa Birligi’nden (AB) hak ve adalet bekledigini söyledi.

AB’nin mayinli bir yolun içine Türkiye’yi de almak istedigini öne süren Denktas, “Müzakerenin baslayabilmesi için Türkiye hükümeti ek protokolü imzalamak mecburiyetinde kaldi. Ek protokol nedir diye sorarsaniz, geçmiste Türkiye, AB ülkeleriyle bir protokol imzalamistir. Burada basta tarimin ve bütün hayatin sekli belirlenmistir. Üye oldugumuzda bunlarin hepsini yerine getirecegimize söz verdik.” seklinde konustu.

Ek protokolün Meclis’ten geçmesi halinde KKTC’nin ortadan kalkacagini, Türk askerinin adadan çikacagini ve Kibris’in Girit gibi elden gidecegini öne süren Denktas, “Türk askeri çikacak, yabanci askerler girecek. Rumun istedigi bu. Siz Türk milleti buna hazir misiniz, kabul edecek misiniz? Türk askerinin boynu bükük Anadolu’ya dönmesine razi olacak misiniz? Bütün bu sorularin cevabini, ek protokolü reddetmekle sizin temsilcileriniz vermelidir. Meclis Baskani buraliymis, kendisine sesleniyorum. Lütfen sehitlerin kemiklerini sizlatmayin. Sizi tam üye yapip yapmayacaklari belli olmayan bir AB için Kibris elden gitmesin.” çagrisinda bulundu.